Ak manžel využije prvú pomoc od štátu živnostníkom, sťaží nám to prístup k získaniu hypotéky?

Zodpovedané
11. dec 2021

Dobrý deň,

manžel si zobral ešte pred manželstvom má hypotéku na byt vo výške 38 000 eur. Z nej ostáva splatiť ešte 28 000 eur. Byt má momentálne trhovú hodnotu 110 000 eur.

Chceli by sme byt buď predať, alebo refinancovať úver s tým, že by sme si chceli postaviť dom. Manžel je živnostník a momentálne si navyšuje príjem, aby nám úver schválili. Ja som momentálne na RD. Inak pracujem na dobu neurčitú.

Keď manžel využije prvú pomoc od štátu živnostníkom, nepriťaží nám to k získaniu hypotéky?

Normálne pracoval aj platil odvody na čas, len keď sa dalo a vychádzalo mu tak si požiadal.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nemám skúsenosti s pomocou od štátu v súvislosti so žiadosťou o hypotéku. Toto by som musel lepšie preveriť, aby som Vám dobre odpovedal.

V každom prípade, banka si posudzuje poskytnutie úveru "po svojom". Ak budú parametre pre získanie úveru v poriadku, tak úver poskytne. Zároveň banky sú pri podnikateľoch dnes mimoriadne opatrné a prísne. Chcú mať istotu, že proste úver bude splácaný. Niektoré odvetvia, ktoré pandémia negatívne ovplyvnila aj naďalej sú znevýhodnené pri poskytovaní úverov.

Je dobré si to overiť vo viacerých bankách. Banky sa pozrú na daňové priznanie, na priebežné výsledky podnikania (výpisy z účtu), obraty a iné. Samotná hodnota nehnuteľnosti je druhoradá. Najdôležitejšie je posúdenie bonity a schopnosti splácať úver bankou.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk