Aké máme možnosti pri kúpe nehnuteľnosti?

Zodpovedané
2. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom možnosti pri kúpe nehnuteľnosti do budúcna.

Nie sme manželia, máme dve deti. Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke, partnerov plat je cca 700 €. Vlastním jednoizbový byt v meste na sídlisku, splátky nemáme žiadne.

V budúcnosti uvažujeme nad kúpou novostavby. Máme aj ušetrené peniaze, ale tie by sme chceli použiť na rekonštrukciu.

Bolo by lepšie predať nehnuteľnosť a vziať nižšiu hypotéku?

Alebo radšej založiť dve nehnuteľnosti?

V tomto prípade by nám banka vedela poskytnúť 100% hypotéky.

Čo by ste odporúčali?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre akékoľvek odporúčanie mi chýba naozaj veľa informácií (vek, vzdelanie, oblasť zamestnania partnera). Okrem iného aj aká je Vaša predstava kúpy novostavby (lokality), bavíme sa o byte alebo skôr dome, v rámci budúcnosti predpokladáte, že už nebudete na materskej/rodičovskej a budete mať príjem (napr. po návrate do zamestnania)?

Ak by ste boli len na rodičovskej dovolenke, pričom by banka akceptovala tento príjem (čo sa nám vcelku v súčasnosti darí), tak na hypotéku spolu s partnerovým príjmom by ste sa vedeli pohybovať cca okolo 105 000 EUR. Vzhľadom na to, že máte aj 2 deti, tak pri rodičovskej a partnerovom príjme, budete mať aj určité obmedzenie kvôli opatreniam Národnej banky Slovenska a Vaše mesačné splátky by nemali prevyšovať cca 330 EUR. Čo pri veľmi výhodnej úrokovej sadzbe môže cca vychádzať na ten limit 105 000 EUR s "odretými ušami" (ak teda by ste dokázali zafinancovať len cez hypotéku, resp. hypotéky a bez využitia iných menej výhodných úverových produktov).

Keďže ceny novostavieb sú v niektorých lokalitách naozaj dosť vysoké, je pravdepodobné, že budete musieť aj byt predať, resp. využiť aj svoje ušetrené peniaze už pri kúpe (možno na rekonštrukciu novostavby už nebude toľko potrebné dať, aj keď neviem v akej výške máte voľné financie na tento účel).

Ak by to vychádzalo a v rámci Vami vybranej kupovanej nehnuteľnosti by ste si vedeli dovoliť nechať aj súčasný byt, tak je možné, že by to pomohlo vykryť 100% z kúpnej ceny, pri dobrých hodnotách nehnuteľností a ak príjem dovolí sa dá dnes aj získať viac s dvoma nehnuteľnosťami (avšak musíte sa vojsť s úvermi do toho orientačného limitu, čo mi teraz veľmi odhadom vychádza na 105 000 EUR, alebo musia byť vyššie príjmy).

V každom prípade je táto odpoveď veľmi orientačná, preto ak som niečo zle pochopil, alebo by ste to chceli prerátať detailnejšie alebo skonzultovať iné varianty, napíšte mail - pozriem sa na to, alebo sa kľudne poraďte s niekým, na koho sú dobré referencie 🙂.

Hlavne prajem, až sa Vám vydarí získať bývanie podľa predstáv.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk