Ako a kde žiadať o hypotéku?

Zodpovedané
10. júl 2023

Dobrý deň,

priateľ mal v minulosti exekúcie, ktoré sú už vyplatené. Budúci rok cca február/marec by malo prejsť 5 rokov od splatenia dlhov. Chceli by sme stavať dom, no nevieme ako sa pohnúť.

Pokiaľ by sme chceli stavať a zobrať väčšiu hypotéku, kde a ako postupovať?

Ktorú banku odporúčate?

Je lepšie mať ručiteľa a máme ísť do toho obaja?

Momentálne som do septembra na rodičovskej dovolenke. Prácu zatiaľ netuším ako doriešim (malá dedina, slabé možnosti).

Musíme ručiť nejakou nehnuteľnosťou?

Bola by tu asi aj táto možnosť, ak by to inak nešlo. Nie sme zobratí, priateľ pracuje na živnosť. Vyfakturuje okolo 2 500 - 3 000 eur mesačne. Daňové priznanie neviem aké bude. Živnosť má od 9/2022, čiže jedno zdaňovacie obdobie už má za sebou. Zatiaľ nemusel platiť sociálne poistenie. Spolu máme skoro 3-ročnú dcéru a bývame v maminom dome. Priateľ tu má prechodný pobyt.

Ďakujem

Dobrý deň,

v niektorých prípadoch vie prejsť hypotéka ale aj skôr. Minulý mesiac som mal skúsenosť, kedy som klientom pomohol vybaviť hypotéku pri viacerých exekúciách spred štyroch rokov.

Pri výstavbe je to náročnejší proces. Je potrebné mať pozemok, postaviť základy, urobiť geometrický plán a znalecký posudok, schváliť hypotéku, čerpať ju po tranžiach až po dokončenie a skolaudovať. Niektoré banky vedia riešiť hypotéku od pozemku (bez základov) a niektoré až po postavení základov, čiže záleží od konkrétnej situácie.

Výber banky sa odlišuje od toho, koľko máte vlastných zdrojov, či už máte pozemok alebo ho ešte len budete kupovať, koľko peňazí celkovo potrebujete a podobne. Neviem Vám aktuálne poradiť konkrétnu banku a ani postup, pretože nepoznám detailne Vašu situáciu.

Ručiteľa nepotrebujete, pokiaľ je na danú výšku hypotéky postačujúci príjem. Banke ide v podstate hlavne o to. Inou nehnuteľnosťou ručiť nemusíte, stačí tou, ktorú budete stavať + pozemkom. Ak by ste ale mali možnosť niečím iným ručiť, bolo by to jednoduchšie na vybavenie a financovanie, no a potom by ste len prehodili ťarchu z aktuálne založenej na novo-postavenú nehnuteľnosť.

Tým, že má priateľ iba prechodný pobyt tak Vám ostáva na výber iba pár bánk. Plus, keď je živnostník. Určite je to jeden z komplikovanejších prípadov a neodporúčam to riešiť na vlastnú päsť. Radšej mi napíšte mail, opýtam si od Vás ešte pár informácií k Vašej hypotekárnej stiuácii a dám Vám moje odporúčania, porovnanie bánk a aj postup vybavenia hypotéky.

Pokojne si aj prečítajte článok na mojej stránke o hypotéke na výstavbu domu: https://relyon.sk/blog/hypoteka-na-stavbu-domu/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk