Ako bezpečne refinancovať úver?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

chceme prefinancovať úver z ČSOB do Prima banky. Teraz máme úrok 1,35 a tam nám dajú na 0,9 fix7r, 0,6 fix 5r a 0,4 fix 3roky splátku by sme si nechali 113. Bolo by to na 25 rokov. Teraz máme na 30 rokov.

V čom máme byť opatrní?

Čo je dôležité pri takomto postupe?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri refinancovaní je určite vhodné sa pozrieť na prepočty alternatív. Pri refinancovaní dochádza aj k určitému efektu, kedy sa spomaľuje mierne splácanie istiny, keď sa úver prenáša. Je to spôsobené tým, že pri novom (teda refinancovanom) úvere v prvých splátkach je vždy väčší pomer úroku ako je to v tých ďalších a ďalších splátkach.

Zároveň refinancovanie môže mať viacero dôvodov. Ako uvádzate, môže byť pre Vás zaujímavá práve tá dlhá fixácia, kde si podržíte nízky úrok aj v čase, ak by sa úroky začali dvíhať. Za mňa osobne má význam pozrieť sa práve na dlhšie fixácie.

Avšak viem, že aj ČSOB o svojich klientov vie zabojovať a tiež vedia ponúknuť zajímavú dlhú fixáciu - na 10 rokov. Možno by som zvážil pri tomto postupe aj vyjednávanie s bankou. Ako hovorím, treba prerátať a zvážiť alternatívy. Inak hypotéka je pomerne bezpečný produkt vo všetkých bankách, avšak treba dodržiavať aj zmluvu, ktorá sa medzi bankami líši.

S našimi klientmi si vždy prechádzame individiuálne tento proces - vecí, čo je dobré zvážiť je viac. Dal by som ale pozor na to, či mi nevie súčasná banka dať podobné alebo lepšie podmienky - ak ostanem 😉.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk