Ako prebieha kúpa domu (holodomu) na hypotéku, keď sa má dom ešte len začať stavať?

Zodpovedané
11. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kúpy domu.

Ako prebieha kúpa domu (holodomu) na hypotéku, keď sa má dom ešte len začať stavať?

Manžel je SZČO a hypotéku potrebujeme riešiť teraz.

Ďakujem

Dobrý deň,

možností je viac. Je dosť možné, že keďže kupujete holodom, ktorý sa ešte nezačal stavať, tak developer má nejaké predbežné riešenie financovania. Napr. sa v praxi robí to, že developer od Vás očakáva nejakú zálohu na začiatok a potom určité platby v priebehu realizácie. Obvykle developer ráta s tým, že bude chcieť klient financovať cez hypotéku. Tým pádom po zaplatení zálohy vystavia dom (ak je napr. murovaný) cca po okná, následne sa dá riešiť už hypotéka na postupné čerpanie (tranže) v banke.

Riešenie môže byť aj také, že developer má priamo zmluvu s bankou - je to napr. v prípadoch, ak developer takto stavia napr. "celú štvrť" a teda banka má pre klientov na základe zmluvy s developerom pripravené špeciálne financovanie cez hypotéku.

Určite si to však s developerom/resp. predávajúcim/vyjasnite. Je vhodné pre toto mať aj nezávislého poradcu (mimo developera), aj my robíme konzultácie k takýmto prípadom (aby nedošlo k zaplateniu zálohy a následne zlyhá financovanie v procese).

Ak je manžel SZČO, tak banku bude zaujímať aj jeho daňové priznanie, resp. obraty, tiež ako sa darí získavať príjmy (ideálne na účet) počas pandémie a iné. Ak to bude všetko v poriadku, tak to, že je SZČO nebráni, aby ste to vedeli zafinancovať.

Pre lepšiu radu a konzultáciu potrebujem viac informácií.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk