Máme začať stavať s našetrenými 70000€?
Dobrý deň, s priateľom máme našetrené peniaze, cca 70000€. Chceli by sme začať stavať. Pozemok máme. Len sme rozmýšľali nad hypotékou cca tiež 70000€. Obaja zarábame 1200€ v čistom. Po roku sa nám mzda navyšuje. Môžeme zarábať cca 1400€ v čistom. Máme 24 rokov. Myslite že je dobre teraz začať stavať, alebo si ešte niečo našetriť? Chceli by sme začať teraz, aby sme to stihli dokym nemáme deti. (Viem že dieťa príde aj nečakane.) Čo si o tom myslite? Vopred ďakujem za odpoved.
Stručné zhrnutie
- Mladý pár so vlastným pozemkom a našetrenými 70 000 € môže začať výstavbu etapovo; bežné riešenia sú svojpomocná hrubá stavba, holodom na kľúč alebo dofinancovanie hypotékou.
- Ceny stavebných materiálov a prác rastú, preto viacero rád v diskusii odporúčalo začať teraz (založiť základy, objednať tehly/škridlu, zabezpečiť pripojky) namiesto ďalšieho dlhého šetrenia.
- Dôrazné odporúčania boli ponechať si časť úspor ako rezervu (konkrétne 20–30 000 € uvádzané ako odporúčaná rezerva) na dokončenie, vybavenie alebo pokrytie výpadku príjmu po narodení dieťaťa.
Najčastejšie otázky
Q: Môžem začať stavať, ak mám vlastný pozemok a našetrených 70 000 €?
A: Áno; v diskusii sa uvádza, že pri pozemku a 70 000 € sa dá začať so základmi ešte tento rok a menší jednoduchý holodom na kľúč sa podľa skúseností dá postaviť za 1–2 roky.
Q: Koľko peňazí si nechať v rezerve počas stavby?
A: Jedno odporúčanie v diskusii bolo ponechať si 20–30 000 € na dokončovanie a bežné náklady, najmä ak plánujete mať dieťa alebo môžete prísť o jeden príjem.
Q: Ako pripraviť papierovačky a projekt pred začiatkom stavby?
A: Odporúčané kroky sú získať projekt stavby, vybaviť stavebné povolenie, zabezpečiť geodéziu a pripojky; používanie predpripravených plánov (spomínané "fero lehocky", "Bungalov333") môže skrátiť čas na projekty.
Q: Je lepšie stavať svojpomocne alebo zvoliť holodom na kľúč?
A: Svojpomocné práce šetria náklady, ale predlžujú dokončenie; holodom na kľúč ponúka zmluvne dohodnutú cenu a rýchlejšiu realizáciu, pričom za 70 000 € sa podľa diskusie dá zrealizovať menší jednoduchý holodom.
Q: Dá sa postaviť dom bez hypotéky len z úspor?
A: Áno; v diskusii bol príklad dvojice, ktorá odkladala 2 800 € mesačne 4 roky a postavila dom svojpomocne bez pôžičky, a tiež príklad použitia hypotéky na východe SR pri 70 000 €.
Q: Na čo si dať pozor pri výbere lokality pozemku pred stavbou?
A: Je zásadné zvážiť dostupnosť práce a infraštruktúry pri pozemku, pretože výpadok jedného príjmu po narodení dieťaťa a vzdialenosť do zamestnania môže spôsobiť ťažkosti.
Závery z diskusie
Zhoda
- Začať stavať teraz má zmysel vzhľadom na rast cien stavebných materiálov a nehnuteľností.
- Je potrebné vybaviť projekt, stavebné povolenie, geodéziu a pripojky ešte pred rozsiahlymi stavebnými prácami.
- Odporúča sa ponechať si časť úspor ako rezervu na dokončenie stavby alebo pri výpadku príjmov.
Sporné názory
- Niektorí odporúčajú investovať všetky úspory do stavby, iní odporúčajú neutopiť všetky vlastné peniaze a ponechať 20–30 000 € rezervu.
- Niektorí odporúčajú svojpomocnú výstavbu kvôli úsporám, iní preferujú holodom na kľúč kvôli rýchlosti a zmluvnej cene.
Otvorené otázky
- Koľko presne treba na kompletné dokončenie konkrétneho typu domu na danom pozemku (menší bungalov vs. väčší dom) zostáva nevyjasnené.
- Ako sa budú vyvíjať ceny materiálov a prác v najbližších 1–3 rokoch a či sa oplatí teraz viazať ceny (objednať tehly/škridlu) nie je jednoznačné.
Spomenuté značky a firmy
fero lehocky,Bungalov333
Spomenuté produkty a metódy
holodom na kľúč,svojpomocne,hypotéka,stavebné povolenie,geodézia,pripojky,vrtanie studne,zaklady,železo do základov,tehly,škridla,predpripravený plán,hrubá stavba
Miesta a osoby
BA,východné Slovensko,fero lehocky
Pri takomto štartovom by som neváhala ani sekundu.Vlastny pozemok+70000 našetrené v takom veku...to sa ako podarilo?v dobrom zavidim.
@veronika342948 ako sa Vám podarilo prísť k takemu našetreniu?
@ankare pracovali sme v zahraničí. Odkladali sme si každý mesiac. Pred pár mesiacmi sme prišli domov.
Pri takomto štartovom by som neváhala ani sekundu.Vlastny pozemok+70000 našetrené v takom veku...to sa ako podarilo?v dobrom zavidim.
@nika_23 pracovali sme v zahraničí, a tak sa nám podarilo toľko našetriť. 😄
Áno, začnite. Ja ťa ešte poprosím o radu, ako našetriť 70000 €.
@anonym_0a02c4 pracovali sme v zahraničí, a dajako sa podarilo toľko našetriť 😄
Urcite zacat stavat. Kamaratka teraz dostavali, trvalo im to 4 roky. Isli pomaly, podstivo a vacsinu veci si spravili svojpomocne, aby usetrili na majstroch. Ked mate pozemok +70 000, tento rok by ste realne stihli este zaklady. Cez zimu ich nechate ,,sadnut", buduci rok, ked sa vam navysi plat, mozte ziadat o hypo.
davajte bacha aby vam to stavanie nevydrzalo az do dochodku...... sa poobzeraj okolo seba kolko ludi celozivotne non stop patroluje okolo svojich haraburd a lepia to desatrocia v kuse ako lastovicky a najvacsi experti maju 24/7 roky rokuce miesacku s kopou piesku na dvore v neustalej pohotovosti......to nieje zivot. Ak este nemate dieta tak nic neodkladajte "na neskor" lebo je tam riziko ze to bude furt odlozene
Urcite zacat stavat. Kamaratka teraz dostavali, trvalo im to 4 roky. Isli pomaly, podstivo a vacsinu veci si spravili svojpomocne, aby usetrili na majstroch. Ked mate pozemok +70 000, tento rok by ste realne stihli este zaklady. Cez zimu ich nechate ,,sadnut", buduci rok, ked sa vam navysi plat, mozte ziadat o hypo.
@majka36912 pobavilo. A čo vybavenie stavebného povolenia, výber projektu a upravenie na pozemok, vybavenie geodézie, pripojok a všetky tie "krásne" drobnosti? To sú mesiace papierov...
Ale súhlasím s ostatnými, slušne našetrené, hurá do toho ;)
Čím skôr začnete tým lepšie. Ceny všetkého neustále rastú a čím mladší ste tým lepšie, nemáte záväzky, deti a ak by ste stavbu potrebovali dofinancovať hypotékou. Šetrenie vo vašej situácii je hlúposť.
@nika_23 pracovali sme v zahraničí, a tak sa nám podarilo toľko našetriť. 😄
@veronika342948 neváhajte,ja sa vratit o 10 rokov späť a mať terajší rozum,stavame hneď.Sice sme nemali pozemok a našetrené po návrate zo zahraničia oveľa menej ako vy,no mohli sme mať vlastné i keď s hypotékou.Teraz s 2 deťmi a ani nie priemernými platmi už len môžme snívať.
@veronika342948 pozemok a 70k k tomu? Zajtra staviam 🤭, najdite si dobry rozumny projekt= podla pozemku obdlznik,stvorec, jednoduchu strechu , rozvody z 1 miesta a postavite hrubu stavbu. Nasledne zpojazdnite 1izbu,kuchynu wc a mate kde zit, ostatne izby postupne ako budu peniaze alebo hypo
hlavne si vsetko osetrite na papiery-aj pozemok a aj peniaze a dom .. inak sa moze stat ze vas stavba rozdeli.. kazdopadne ak budes cakat ceny sa zvysia a idu hore rapidne - takze ani vela neusetrite vo finale.. zacnite stavat hned a mate klud za par rokov
Tiež ma zaujalo, ako sa dá mať našetrené 70000 eur v 24 rokoch...keď len strednú končia v 20ke... 😄
Tiež ma zaujalo, ako sa dá mať našetrené 70000 eur v 24 rokoch...keď len strednú končia v 20ke... 😄
@janka1011 úplne jednoducho. Stačí odkladať cca 700 eur mesačne. Čo zas taký problém pri práci v zahraničí nie je.
V takej situácii by som začala stavať za určitých podmienok. Zobrali by sme sa a hlavne by sme stavali len ak je pozemok blizko mesta/v meste, kde sa da nájsť robota. Nie že máme pozemok blizko rodiny… podstatná je praca v tomto prípade. Inak po narodení dieťaťa, keď vypadne jeden príjem, nastanú veľmi ťažké časy, keď si ženy uvedomia, že nenájdu žiadnu prácu aby stihali škôlku, školu, hlavne že je domček. Takže dobre zvážte tu lokalitu a smelo do toho, nasetrili ste krásne prachy, takže určite viete hospodáriť
davajte bacha aby vam to stavanie nevydrzalo az do dochodku...... sa poobzeraj okolo seba kolko ludi celozivotne non stop patroluje okolo svojich haraburd a lepia to desatrocia v kuse ako lastovicky a najvacsi experti maju 24/7 roky rokuce miesacku s kopou piesku na dvore v neustalej pohotovosti......to nieje zivot. Ak este nemate dieta tak nic neodkladajte "na neskor" lebo je tam riziko ze to bude furt odlozene
@martinmmartin sme toho príkladom 😬prišli sme s veľkým balíkom penazi zo zahraničia,rýchlo postavili obrovský dom bez hypo a dorabame už xxx rokov..doslovne-material na zahrade a pomaly sa robí..pomaly sme už dôchodcovia😉stačil nam mini domcek a mat kľud..muž nikdy nechcel pocut o hypo,tak sa takto dorába roky..
nepíšeš, či ste už podnikli nejaké prípravné práce, s tým treba začať - rozmyslieť si, či je lokalita vám vyhovujúca, aký dom by vám vyhovoval, dať urobiť projekt stavby a nacenenie - najjednoduchšie je dať spraviť holodom na kľúč - firma si donesie všetky stroje, materiál, personál a pomôcky, investor dohliada na kvalitu a čas realizácie, cenu máš dohodnutú zmluvne - menej prekvapení. Za tých 70tis. sa dá menší jednoduchší holodom postaviť za 1-2 roky. Či a čo chceš stavať, alebo si kúpiť existujúci dom alebo byt, to záleží na tvojej/vašej osobnej preferencii.
Tiež ma zaujalo, ako sa dá mať našetrené 70000 eur v 24 rokoch...keď len strednú končia v 20ke... 😄
@janka1011 my sme s mužom pred niekoľkými rokmi boli v zahraničí a odložili sme okolo 2800 mesačne. Boli sme tam 4 roky. Keď sme došli domov, hneď sme začali stavať a nemuseli sme si požičať ani cent. Svojpomocne ale. Takže dá sa.
Autorka, smelo do toho.
@veronika342948 čím skôr začneš, tým lepšie. Ceny rastú neskutočne. Je podstatné, či to bude svojpomocne, či budú chodiť firmy.
@veronika342948 V prípade, že pre oboch je domček snom, ktorý chcete spolu uskutočniť, určite začnite stavať.Je zrejmé, že peniaze viete nielen zarobiť, ale ich aj ušetriť.
@veronika342948 začal by som stavať ale určite nie z tých 70.000€.
Tie by som si nechal na koniec na dozariaďovanie poprípade na dokončenie stavby keď presvihnete cenu. Poprípade by som si nechal 20-30k eur na splátky a bežné náklady keď chcete mať dieťa.
Nieje dobre utopiť vlastne peniaze v nehnuteľnosti, cudzie peniaze sú vždy lacnejšie ako vlastne.
@veronika342948 ahoj, teraz uroky sa znizili, znova sa zacal realitny trh hybat a ceny nehnutelnosti sa za posledny 1/4 zvysili o viac ako 13%. Znova sa zacne stavebna mania.
Nevahajte ani sekundu, lebo ked sa rozhybe trh a zacnu sa stavat novostavby, znova vystrelia hore aj ceny stavebnych materialov.
Vyhladajte bezodkladne architekta, su aj vopred predpripravene plany nasiju ju len na pozemok (fero lehocky ma na stranke myslim inadrex dobre navrhy, alebo bungalov333....) a zacnite vybavovat stavebne povolenie, zatial si mozete zacat viazat zelezo do zakladov, pytat si cenove ponuky na strechu, murovanie, okna....ak nemate na pozemku elektrinu, tak aj to mozete zatial vybavit, vrtanie studne odporucam tiez vybavit, vodu pocas stavby budete potrebovat plus neskor aj na zahradu.
Drzim palce.
@majka36912 pobavilo. A čo vybavenie stavebného povolenia, výber projektu a upravenie na pozemok, vybavenie geodézie, pripojok a všetky tie "krásne" drobnosti? To sú mesiace papierov...
Ale súhlasím s ostatnými, slušne našetrené, hurá do toho ;)
@belle_vie ja som si vybrala predpripraveny plan, len sme otocili terasu, plan som mala do tyzdna a kedze starosta mal na stavebnom urade znameho do mesiaca som mala aj stavebne povolenie, ale mala som stastie, stavat sme zacali bez povolenia, ale susedia sa tesili, ze po 20 rokoch zmizne pozemok plny buriny. Takze to zalezi, ze kde sa zacne stavat, lebo v BA je toto nepredstavitelne, ale v mensej dedinke sa to da zrealizovat.
Este by som dodala, @majka36912 ma pravdu, este by som tehly tento rok urcite objednala, aby ste ich mali ze tohtorocne ceny, aj skridu.
Na pozemku sa tieto stavebne materialy zmestia a nepytaju si jest.

Áno, začnite. Ja ťa ešte poprosím o radu, ako našetriť 70000 €.