Akú banku odporúčate na hypotéku s 10 ročnou fixáciou?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

s mužom chceme brať hypotéku na kúpu nehnuteľnosti. Máme A raiting 50 LTV.

Akú banku nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na tomto fóre sa snažím vyhýbať konkrétnym značkám a produktom. Aj v rámci práce s mojimi klientami nikdy vopred nedávam tipy, ale prejdem si reálne ich situáciu, to čo očakávajú a aké majú komplexné predstavy. Finančné riešenia sú obvykle komplexné a neostávame len pri hypotéke.

Zároveň rozumiem, že vyhľadávate výhodné riešenie, uvediem príklad, kedy sme aktuálne využili ponuku ČSOB banky na fix 10r 0,99%, pričom však v rámci finančného plánu klienti majú záujem o flexibilné vyplácanie (mimoriadnymi splátkami) a táto banka zároveň v rámci ponuky umožnila mimoriadne bezplatné vklady do hypotéky každý mesiac cez mobil.

Chcem tým len povedať, že môže byť napr. pre niekoho výhodný využiť aj ponuku 1,36% na 10r fix, ak má v rámci toho iné ďalšie benefity, čo vie využiť a sú v rámci jeho očakávania. Určite je rozumné fixovať na 5 a viac rokov, vzhľadom na situáciu, ktoré je aj v očiach odborníkov dosť komplikovaná na odhad do budúcna (ešte ťažšie ako to bolo doteraz).

V každom prípade netvrdím, že vyššie uvedená banka je pre Vás najvýhodnejšie riešenie a tiež si treba uvedomiť, že banky v čase svoje ponuky aj menia a môže byť, že príde nejaká zaujímavá a preto je vhodné si preveriť vždy aktuálne možnosti vo viacerých bankách. Ja s klientami aj schvaľujem hypotéky vo viacerých bankách súbežne a v rámci finálnych zmlúv ešte vyjednávame alebo zisťujeme, či je to OK a náhodou niekde to nie je tak trochu inak, ako bolo povedané.
Napr. rating A sa dopredu vo viac bankách nedá stanoviť, kým sa žiadosť nezadá a nedotečú aj údaje z registrov do bonitného modelu banky. Niekto, má rating A v jednej banke a v druhej kvôli inej business politike a nízkemu veku môže mať o niečo horší rating.

V každom prípade odporúčam si overiť ponuky/možnosti vo viac bankách.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk