Aký je rozdiel medzi hnuteľným a nehnuteľným majetkom pri rozdelení kúpnej zmluvy?

Zodpovedané
27. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Predávajúci chce kúpnu zmluvu rozdeliť na hnuteľný a nehnuteľný majetok.

Nehnuteľnosť predáva do 5 rokov, oproti tomu, čo kúpili od developera. V štandarde je klíma, kôlňa a kuchyňa. Do hnuteľného majetku zaratávajú aj zárubne, dvere, sanitu.

Je to hnuteľný majetok?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite dôvodom je "špekulácia" predávajúcich, aby nemuseli platiť dane pri predaji nehnuteľnosti, ktorú vlastnia do 5 rokov. Čo sa im nedá zazlievať.

Táto "finta" sa využíva. Z ich pohľadu chcú zmluvne podchytiť čo najväčšiu sumu "hnuteľného" majetku. Dal som úvodzovky, pretože často sa tam dávajú aj veci, ktoré by štandardne sa mali brať ako súčasť nehnuteľnosti, teda nehnuteľného majetku. Ak by sme to však chceli "pitvať", tak šikovnom argumentáciu a textáciou sa dá asi aj zo sanity urobiť vec, ktorá má hnuteľnú povahu a teda hypoteticky, ak by ste byt predali, tak si ju viete zobrať so sebou do nového bytu. To nakoľko je to OK, je skôr ale otázka na právnika. Za mňa som sa stretol s takými zmluvami.

Samozrejme je to aj Vaše rozhodnutie, či takú zmluvu chcete akceptovať, pretože aj Vám to môže spôsobiť navýšenie daňových a odvodových povinností v prípade predaja do 5 rokov (ak by k nemu došlo). Tiež môže byť vhodné, ak máte z niečoho obavy využiť aj právnu konzultáciu.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk