Chcem si odkladať na dôchodok. Oplatí sa mi založiť 3. pilier?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som si odkladať nejaké peniaze na dôchodok. Mám už 2. pilier a rozmýšľam, že by som si uzatvorila aj 3. pilier, kde by som si dobrovoľne prispievala.

Oplatí sa to?

Kde si mám 3. pilier založiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

3. pilier sa oplatí jedine v prípade, že Vám tam prispieva aj zamestnávateľ. Ak to tak nie je, je zbytočné si odkladať do 3. piliera z viacerých dôvodov: Výplata dôchodku z 3. piliera je viazaná na dôchodkový vek, peniaze teda nemôžete vybrať skôr, sú tam pomerne vysoké ročné poplatky za správu investície a podlieha štátnym zásahom.

Oveľa efektívnejšie je investovať priamo do fondov (aj keby do tých istých fondov ako sú na 3. pilieri). Viete peniaze v prípade potreby vybrať skôr a ísť do predčasného dôchodku. Budete mať nasporených viac peňazí kvôli nižším poplatkom a nemusíte sa báť štátnych zásahov, ktoré môžu v budúcnosti negatívne ovplyvniť 3. pilier.

Odporúčam si prečítať článok o 3. pilieri a takisto o sporení na dôchodok.

Náš článok o 3. pilieri: https://relyon.sk/blog/3-pilier-ako-funguje-a-a...
Náš článok o Sporení na dôchodok: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk