Čo znamenajú čakacie lehoty v životnej poistke?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

často sa stretávam s pojmom čakacia lehota v poistení, ale vôbec tomuto slovnému spojeniu nerozumiem. Pred mesiacom sme si uzatvorili životné poistenie pre celú rodinu a z viacerých strán som počula, že si treba dať pozor na čakacie lehoty.

Čo znamenajú tie čakacie lehoty?

Ďakujem

Dobrý deň,

čakacie lehoty v životnom poistení sú lehoty, počas ktorých nie je klientovi preplatené krytie v daných prípadoch. Čakacie lehoty uplatňuje každá poisťovňa vždy len na choroby a na samovraždu.

Ako príklad môžem uviesť diagnostikovanie kritického ochorenia. Ak je čakacia lehota na kritické ochorenia 6 mesiacov od začiatku poistenia a Vám by diagnostikovali ochorenie po 4 mesiacoch, nedostali by ste vyplatené plnenie lebo ešte neubehla čakacia lehota. Poisťovne sa tým okrem iného kryjú oproti poistným podvodom. Ak by sa človek necítil dobre, uzavrel si poistenie, potom išiel k lekárovi, ten by mu diagnostikoval ochorenie a potom by si žiadal plnenie, tak toto plnené nemá byť, pretože poistenie kryje nepredvídané zdravotné udalosti a nie predvídané.

Každá poisťovňa má iné čakacie lehoty. Najdlhšie sú pri invalidite z dôvodu choroby (niekde aj 2 roky).

Odporúčam si preto pozrieť porovnanie čakacích lehôt v jednotlivých poisťovniach v mojom článku o životnom poistení: https://relyon.sk/blog/co-je-zivotne-poistenie-...

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk