Dá sa refinancovať úver v tej istej banke?

Zodpovedané
25. aug 2021

Dobrý deň,

v decembri nám končí 5 ročná fixácia hypotekárneho úveru. Máme viazanosť na 30 rokov.

Oplatí sa refinancovať úver s tým, že viazanosť by už bola na 25 rokov?

Dá sa refinancovať úver v tej istej banke?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, úver sa dá refinancovať aj v tej istej banke.

Je však na zváženie aj rokovanie s bankou, kde by ste otvorili tému nižšej úrokovej sadzby, čo sa obvykle vo výročí fixácie celkom dá dohodnúť. Následne je možné aj dodatkom, ktorý je ale obvykle spoplatnený, využiť aj skrátenie viazanosti. Nešli by ste teda refinancovaním, kedy vznikne nový úver, kde je v prvých splátkach opäť väčší pomer istiny ako úrokov, ale by ste si upravili Váš súčasný úver na výhodnejší variant. Určite treba toto skúsiť preveriť a vyjednávať s bankou. Ak by ste refinancovali, môže byť výhodné úver preniesť aj niekam inam, než ostať v tej istej banke.

Upraviť súčasný úver, teda sadzbu vo výročí fixácie a skrátiť splatnosť, to by bol pravdepodobne najvýhodnejší variant, ak Vám ide vyslovene o to, aby ste mali úver ešte výhodnejší a ešte menej preplatili.

Je však samozrejme vhodné to prerátať, k tomu by som potreboval viac informácií.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk