Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Existuje banka, ktorá poskytne hypotéku s fixom 10 rokov pod 1% páru, kde manžel pracuje v zahraničí?

Zodpovedané
28. aug 2021

Dobrý deň,

čítala som Vašu odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn...

Vaša odpoveď ma skutočne prekvapila. Rozumiem tomu, že čím dlhšia fixácia, tým stabilnejšia budúcnosť daných rokov. My plánujeme stavať dom, v ktorom mienime aj dožiť. Takže nič také ako predaj o 5 rokov. Preto aj pre nás je najvýhodnejšie mať dlhšiu fixáciu a vy ste sa vyjadrili, že sú banky, ktoré poskytujú pri 10 rokoch 1% (aj menej).

Existuje banka, ktorá by poskytla hypotéku s fixom 10 rokov pod 1% (alebo okolo 1%) manželom, kde manžel pracuje v zahraničí?

Konkrétne vo Švajčiarsku, žena nepracuje a onedlho nastupuje na rodičovskú. Jediné, čo môžu založiť je pozemok (bez ťarchy, na ktorý nie je žiaden úver) a následne založia stavaný dom.

Zvažujeme na Slovenskú s tým, že v tej jedinej nám prikývli na našu situáciu s pozemkom a švajčiarskym príjmom, ale fix na 10 rokov nemajú pod 1%.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako som písal, tiež staviame dom a pri úrokoch okolo 1% a situácii, ktorá sa v súčasnosti "melie" u nás a celkovo vo svete, by som aj v mojom prípade uvažoval nad 10r fixom s úrokom okolo 1%. Zatiaľ to vyzerá, že ak nebudeme so ženou moc vymýšľať, tak si novú hypotéku na dom nebudeme so ženou brať, čo je mojim cieľom - ale ako sa hovorí človek mieni a život mení - uvidíme.

K Vašej otázke, je dnes na trhu možnosť, získať aj 10 ročnú fixáciu, kde úrok je blízky 1% a dokonca aj menej. V každom prípade to obvykle znamená, že banka to nedáva každému (sú občas kampaňové ponuky typu "úrok pre všetkých rovnako", avšak toto nie je vždy).

Aktuálne mám klientov, kde sme sa bonitou a aj nehnuteľnosťou kvalifikovali na 0,99% na 10 rokov fix, avšak podmienili to nejakými ďalšími podmienkami, ktoré zvažujeme.

Tiež je dôležité povedať, že zahraničný príjem počas pandémie je veľmi ale veľmi individuálne posudzovaný. On bol individuálne posudzovaný vlastne vždy, ale počas pandémie (najmä počas 1. vlny) sa to ešte sprísnilo. Banky sú veľmi opatrné a keďže je aj situácia, že v niektorých bankách je to naďalej so zahraničným príjmom komplikované, tak aj ostatné banky často v rámci bonitného modelu majú zahraničný príjem znevýhodnený. Môže to teda znamenať, že aj keď banka poskytuje výhodný úrok na 10r fix, tak v rámci schvaľovania určí, že Vám ho neposkytne. To však vopred neviem povedať - len upozorňujem na určitý "myšlienkový" pochod inštitúcie, ktorá dnes úver poskytuje.

Zo skúseností, je však reálnejšie získať 10r fix s výhodným úrokom okolo 1% v tej banke, ktorá ho poskytuje svojim najlepším klientom (Áčkovým ratingom) so zakladaním nehnuteľností (opäť s výborným hodnotením a lokalitou), než získať tento úrok v banke, ktorá ho štandardne neposkytuje ani týmto najlepším klientom. Treba podať žiadosť a tiež keďže riešime ponuky s klientami paralelne vo viac bankách, tak aj po schválení sa často ešte dopytujeme a vyjednávame. Skúšame výnimky, či zvažujeme aj využitie ďalších doplnkových služieb banky (ktoré by si aj tak klient zriadil niekde inde), ak za to dostane niečo výhodné, možno aj v podobe nízkeho úroku. Vždy je to o finálnej ponuke, rokovaniach a zistení všetkých dôležitých faktov.

Ak prípadne chcete odpoveď nejako lepšie so mnou prejsť, alebo využiť naše profesionálne služby, napíšte mail. Aby som bol korektný, tak aj klient sám si dokáže toto vybaviť, my máme len výhodu lepších znalostí a tiež to, že s inštitúciami rokujeme pravidelne, tak vieme, čo je možné a čo už zas nie. Avšak vyjednávať môže každý a aj paralelne si dať úvery schvaľovať v bankách môže každý. Môj názor je však, že stále je dobré, ak to má nejaký "odborný" dozor. Prípadne sa obráťte na niekoho, na koho sú dobré referencie a vie Vám to overiť rovnako ako my vo viac bankách.

Držím palce


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111