Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je výhodnejšie mať 5 ročný alebo 10 ročný fix pri hypotéke?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

budeme brať hypotéku.

Je výhodnejšie mať 5 ročný alebo 10 ročný fix?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to individuálne.

Mávame napr. situáciu, kde doslova "lížeme" hranicu príjmov a niekedy pri týchto prípadoch je dôležité každé euro a čo najnižšia splátka a volí sa napr. 3 ročná fixácia, kde je najväčšia konkurencia na trhu a sadzba sa tam dá získať naozaj nízka - 0,8% a aj menej.

Najčastejšie volia naši klienti 5 ročné fixácie, toto je tiež celkom zaujímavé. Napr. ak banka ráta fixáciu od čerpania, tak to môže pomôcť pri dobrom zladení aj pre financovanie investičných nehnuteľností, kde je aj nejaký predpoklad predaja po 5 rokoch, keď sa už neplatí daň z príjmov.

Napr. ja teraz staviam dom, kde teda nepotrebujeme riešiť novú hypotéku, avšak ak by som to robil, tak predpokladám, že v tejto lokalite ja zotrvám dlhodobo a úroky sú teraz naozaj dobré, dá sa získať 10r fix okolo 1% (a aj menej) a to je podľa mňa veľmi výhodné pre situácie, v akej som ja teraz - založili sme rodinu, vieme že tu budeme určite dlhodobo, úrok je veľmi zaujímavý (a aj istota dobrej splátky).

V každom prípade vždy je vhodné sa o tom pobaviť aj v rámci Vašich priorít a cieľov, očakávania, či budete napr. nehnuteľnosť chcieť predať alebo či potrebujete získať skôr najnižšiu splátku aj za cenu kratšej fixácie, či iné predstavy/požiadavky.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111