Hypotéka a nezdokladovanie účelu. Ako bude banka postupovať?

Zodpovedané
16. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Čerpaná hypotéka vo výške 30 000 eur. Zdokladovať bolo treba viac vecí, avšak posledný doklad o vyplatení iného úveru vo výške 2 000 eur doložený nebol.

Banka vyzvala dotyčného, aby tento doklad doložil, inak bude navýšená hypotéka o 1%.

Môžu ho vyzvať, aby do určitého dátumu splatil banke komplet celú čerpanú sumu?

Ako v takejto situácii banka postupuje prednostnejšie?

Navýšia hypotéku a "vec" bude vyriešená, alebo skôr sa prikláňajú k druhej možnosti a žiadajú všetky financie naspäť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľmi záleží od toho ako je postavená zmluva. Podľa toho, čo píšete to vyzerá tak, že banka informovala o postupe - ak nebude doložený doklad, navýši sa hypotéka o 1%.

Zvýši sa teda splátka a preplatenie úveru z dôvodu nedodržania zmluvných podmienok.

Banka obvykle žiada o okamžité splatenie záväzku (hypotéky) pri veľmi vážnych skutočnostiach (napr. ak nedôjde k zapísaniu záložného práva na list vlastníctva, dôjde k výraznému znehodnoteniu zabezpečenia v rozpore so zmluvnými podmienkami).

Pre lepšiu radu by som musel prejsť podmienky v úverovej a záložnej zmluve.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk