Hypotéka na rekonštrukciu domu svokry, v ktorom bývame aj my. Ako postupovať?

Zodpovedané
13. jún 2024

Dobrý deň,

v septembri mám svadbu so svojou partnerkou. Teraz bývame v dome, ktorý vlastní jej mama - ešte spláca ŠFRB. Jej mama žije sama, je rozvedená a je výlučným vlastníkom pozemku a aj domu. V tom dome s ňou žijeme tretí rok. My hore, ona dole. Schodisko je spoločné a nemáme oddelené bývanie. Po svadbe plánujeme rekonštrukciu - urobiť z domu dvojgeneračný. Prízemie by bolo obývané mamou, poschodie s vlastným vchodom nami.

Je možné žiadať spoločne - ja + budúca manželka hypotéku na rekonštrukciu domu, v ktorom bývame a nie sme vlastníkmi?

Je potrebné, aby aspoň jeden z nás vlastnil nejaký podiel na dome?

Ako v takejto veci postupovať?

Z mojej strany mám so svojimi rodičmi veci vysporiadané. Rodičovský byt je prepísaný už na mňa bez klauzuly dožitia rodičov - pre prípad potreby založiť nehnuteľnosť pri hypotéke. Na druhej strane, neviem si predstaviť zobrať hypotéku na prestavbu domu, v ktorom nemám žiadny podiel a ešte aj založiť rodičovský (papierovo už môj) byt na takéto niečo.

Ďakujem

Dobrý deň,

viete zobrať bezúčelovú hypotéku na nehnuteľnosť s tým, že Vám svokra povolí záložné právo daného domu v prospech banky. Zároveň by sa pravdepodobne musel vyplácať ale úver ŠFRB. Následne by ste dostali 70/80% z hodnoty nehnuteľnosti (alebo menej) bezúčelovo a vedeli by ste z tých peňazí urobiť rekonštrukciu.

Prípadne viete založiť Vašu nehnuteľnosť s tým, že by sa zároveň na Vás s manželkou prepísala časť svokrinej nehnuteľnosť po rekonštrukcii. To už je v podstate na Vašej dohode, ako by Vám to dávalo najväčší zmysel.


Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk