Je lepšie kúpiť vec na splátky, alebo siahnuť na finančnú rezervu?

Zodpovedané
23. jún 2021

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke, dcérka má 9 mesiacov. Máme hypotéku a okrem toho len platby energie, tv + internet, paušál. Snažili sme sa vytvoriť finančnú rezervu a máme odložených 5 000 eir.

Momentálne nám odchádza TV. Nový bude stáť cca 500 eru.

Máme siahnuť na rezervu, alebo vziať TV na splátky?

Ďakujem

Dobrý deň,

táto otázka je skôr na Vás. Vzhľadom na to, že máte odloženú finančnú rezervu, z ktorej si vyberiete cca 10%, tak by som určite zvažoval aj tento variant.

Ak by ste sa však vedeli napr. uskromniť o napr. 50 EUR mesačne, tak ešte môže byť zaujímavá alternatíva využiť nejakú akciu nákupu na splátky, kedy často je možné získať nákup na splátky za určitých podmienok úplne bez preplatenia (obvykle ide o splátky do jedného roka, je možnosť občas využiť aj nižšiu mesačnú čiastku, ak by ste našli kombináciu prvej vyššej akontácie v hotovosti z rezervy a ostatné na splátky bez preplatenia).

Prípadne, ak máte rodinu (rodičov, starých rodičov), tak by som ich kľudne oslovil aj s týmto, nakoľko mám skúsenosti, že aj v menej zárobkových rodinách je bežné, že sa dávajú na sviatky a narodeniny darčeky bežne v hodnote desiatok až stoviek eur. Mám skúsenosť z praxe, že sú rodiny, kde to tak robili, že si avizovali, ak niečo takéto nastalo a rodina rada prispela na niečo zmysluplné, namiesto vymýšľania "darčeku" o pár mesiacov inokedy na meniny, narodeniny či Vianoce - taký predčasný darček, alebo príspevok. Je to často o komunikácii, nakoľko tieto zvyky sa bežne dodržiavajú a kupujú veci, ktoré nedávajú zmysel a pritom sila rodiny môže spočívať aj v takejto pomoci, keď odíde nejaký spotrebič či televízor.
Naopak aj Vy určite zas pomôžete, keď bude príležitosť na opačné garde.

Určite by som na nákup neodporúčal využívať spotrebný úver s vyššími úrokmi alebo kontokorent na účte (povolené prečerpanie, debet).

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk