Je možné najskôr založiť byt a následne nový dom?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

zvažujeme sťahovanie do inej obce. Začať chceme zmenou manželovej práce. Ja som na rodičovskej dovolenke. Po uplynutí skúšobnej doby v jeho novej práci by sme sa chceli presťahovať z bytu do domu.

Byt (3-izb.)je v našom vlastníctve bez úveru, ten by sme chceli predať a kúpiť, buď dom, alebo ho postaviť.

Ako to funguje s hypotékami?

Vieme založiť najskôr byt, následne nový dom?

Tým pádom by sme potrebovali hypotéky na 2 nehnuteľnosti, z čoho jedna by sa predajom bytu splatila.

Je to takto možné?

Ako sa to rieši v praxi?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je možné to riešiť aj tak, ako píšete. V praxi sa to môže riešiť rôznymi spôsobmi. Je pri tom aj dôležité zohľadniť to, že dôjde k zmene zamestnania. Je napr. rozdiel, ak bude zamestnanie kontinuálne - teda prechod plynule z jedného do druhého. Alebo či by skončil v práci, niekoľko mesiacov bol na "podpore" alebo proste nezamestnaný a následne by sa až zamestnal. Čiže treba to dobre premyslieť, pretože zmena zamestnania môže byť komplikácia v procese získania hypotéky.

Tiež je dôležité zohľadniť aj to, za koľko (cca) ste schopní predať váš súčasný byt a ako sa pohybujú nehnuteľnosti v obci, kam sa sťahujete. Ak by boli príjmy dostačujúce, dokonca môže byť zaujímavé si zobrať hypotéku, založiť 2 nehnuteľnosti a byt ponúknuť do nájmu. Naozaj riešení, resp. scenárov môže byť viacero. Tiež všetky je vhodné podrobiť kritickému predvídaniu a teda zohľadniť aj nejaké krízové situácie, aby ste sa nedostali do nejakej komplikovanej situácie (napr. či pôjde po založení dvoch nehnuteľností a predaji bytu tak jednoducho odbremeniť jedna nehnuteľnosť - ale aj toto sa dá v praxi nejako riešiť).

Pre dobrú radu, resp. prejdenie alternatív treba viac informácií. Prípadne napíšte mail, môžeme sa na to pozrieť bližšie.

Prajem pekný deň a hlavne, nech sa Vám potom v novom domove dobre žije.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk