Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné navýšenie hypotéky, keď nie je možné zdokladovať ročný príjem?

Zodpovedané
28. nov 2021

Dobrý deň,

priateľ má menšiu hypotéku so zostatkom cca 26 500 eur na byt, v ktorom žijeme. Chceli by sme hypotéku navýšiť o maximálne 50 000 eur a kúpiť domček. Založený by bol stále iba byt.

Priateľ pracuje v ČR a do konca januára 2021 poberal materskú na dieťa.

Dá sa navýšenie hypotéky riešiť aj teraz?

Je šanca, že banka mu navýši hypotéku ak od materskej ubehlo len 10 mesiacov a nedá sa mu zdokladovať ročný príjem?

V ČR pracuje vkuse viac ako 6 rokov. Inak čistý mesačný príjem má od 880 - 950 eur. Hypotéku má v SLSP, byt má momentálne hodnotu okolo 130 000 eur.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko sa mi k Vášmu dotazu vyjadruje, lebo mi chýba viac informácií. Je dôležité, či manžel pracuje v ČR na zamestnanecký pomer, alebo je napr. živnostník. Tiež je dôležité individuálne posúdenie jeho príjmov (aj jeho zamestnávateľa - niektoré odvetvia sú počas pandémie posudzavané prísnejšie), či chodia peniaze na účet a iné. Pri podnikateľoch je to komplikovanejšie. Pri pracovnom pomere by nemuselo vidieť, že od materskej ubehlo len 10 mesiacov, lebo predpokladám, že pokračuje v rovnakom zamestnaní v akom pred tým pracoval.

Tiež je dôležité, ako by ste v úverovom vzťahu vystupovali vy, keďže ste manželia. Teda aj Vaše príjmy.

V každom prípade platí, že pre Váš zámer navýšiť si úver (resp. dobrať si peniaze cez hypotéku) je potrebné, aby sa v banke akceptoval príjem v potrebnej výške (a po zohľadnení aj výdavkov, počtu detí a pod.).

Treba sa určite aj v bankách poinformovať a ideálne aj doniesť ukázať tie príjmy na účte a prejsť si to. Alebo s nejakým finančným sprostredkovateľom či hypotekárnym špecialistom.

Ak by ste to chceli rozobrať detailnejšie, prípadne napíšte mail.


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111