Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je možné získať hypotéku na dom bez založenia nehnuteľnosti?

Zodpovedané
25. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti získať hypotéku. Potrebujeme novú strechu na starší rodinný dom. Štvrť domu vlastní mama, ktorá má dlhy (z podnikania), tak je nemožné ho založiť. Ostatnú časť vlastním ja a bohužiaľ na opravu domu nemám, tak musím riešiť úver alebo pôžičku.

Je možné získať hypotéku na dom bez založenia nehnuteľnosti?

Aký postup by bol v takom prípade vhodný?

Ďakujem

Dobrý deň,

hypotéku nie je možné získať bez založenia nehnuteľnosti. Je ale pravda, že na toto sa ma ľudia často pýtajú a aj preto som napísal článok na túto tému na svojom blogu. Dá sa využiť aj nehnuteľnosť iná a využiť sa to dá na rekonštrukciu Vášho domu, čo vlastníte s mamou - vtedy by ste reálne využili hypotéku.

Ak nemôžete založiť žiadnu nehnuteľnosť, tak môžete využiť napr. úver stavebnej sporiteľne. Prípadne napr. spotrebný úver (ktorý je nevýhodný najmä preto, že sadzby sú často pomerne vysoké a hlavne splatnosť je len max 8 rokov - takže splátky sú pomerne vysoké aj keď dostanete dobrú ponuku).

Postup by som navrhol asi taký, že si treba prejsť aké sú Vaše možnosti (na základe príjmov a posúdenia Vás ako žiadateľa), dať si na papier ponuky bánk, resp. stavebných sporiteľní - teda úvery mimo hypotéku.

Zdĺhavejšou cestou by bolo sporenie (teda vlastné zdroje), na ktoré predpokladám v prípade potreby rekonštruovať strechu už nie je moc časový priestor.

Držím palce


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111