Je pravda, že keď raz banka zamietne úver, tak je potom ťažké ho dostať?

Zodpovedané
4. apr 2020

Dobrý deň,

v najbližších mesiacoch chceme s manželom brať úver na dom. Prácu máme obaja a máme aj dostatočný príjem. Budeme zakladať rodičovský dom v celkom veľkej hodnote.

Dala som si poslať výpis z úverového registra a mám tam z roku 2017 jednu splátku po splatnosti 6 dní a jednu z roku 2015. Úvery boli predčasne ukončené a vyplatené. Momentálne nemám žiaden úver

Bude register problém?

Dá sa požiadať o zmazanie?

Je pravda, že keď raz zamietnu úver, tak je potom ťažké ho dostať?

Mám zamietnuté nejaké žiadosti z minulosti z rôznych bánk. Naposledy to bolo v roku 2015 a čiastky max. 5000 eur.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nedá sa všeobecne povedať, že ak máte v úverovom registri informáciu o zamietnutom úvere, že by ste mali problém dostať úver neskôr. Môže sa kľudne stať, že jedna banka úver zamietne a v tom istom čase druhá banka úver schváli.

Druhá vec je skôr dôvod, prečo bola žiadosť zamietnutá. V prípade negatívnych informácii banky reagujú rôzne. Banka u každého klienta posudzuje bonitu. Definícii je viacero. V podstate ide o posúdenie mnohých ukazovateľov. Na základe toho sa banka rozhodne, či úver poskytne. Vo Vašom prípade mohla bonitu v danej banke negatívne ovplyvniť história z registra. Tiež v tomto období, z dôvodu pandémie, sú už niektoré banky pri posudzovaní prísnejšie.

Vždy je možné po zozbieraní potrebných dokladov dať žiadosť opätovne posúdiť na výnimku. Prípadne riešiť v inej banke. Každá banka pri výpočte bonity prisudzuje rozdielnu vážnosť jednotlivým ukazovateľom.

Môžete reklamovať aj záznam v registri. Musí však ísť o nesprávny/nepravdivý údaj. Ak je údaj zapísaný správne, nemôže byť vymazaný. Pre korektnú radu by som potreboval vidieť výpis z registra. Pošlite mi prípadne scan výpisu z úverového registra mailom, poradím čo ďalej - posta@finporadna.sk (prekryte osobné údaje).

Ak by vyslovene bol problém u Vás, je možnosť riešiť úver len cez manžela. V tom prípade však je potrebné pre účely úveru riešiť zúženie BSM notárskou zápisnicou. Tiež jeho príjem musí byť dostačujúci pre pokrytie aj všetkých úverových výdavkov a výdavkov na vyživované deti.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk