Je pre manžela lepší osobný bankrot, alebo skúsiť požiadať o hypotéku aj počas exekúcii?

Zodpovedané
11. apr 2021

Dobrý deň,

chceli by sme s manželom dom, ale manžel má exekúcie. Dlhy nadobudol pred manželstvom. V roku 2018 sme sa vzali a zrušila som BSM.
Teraz rozmýšľam ako je nám najlepšie riešiť hypotéku.

Som majiteľkou firmy, ale nemám tam zatiaľ vedený žiaden príjem. Som na rodičovskom príspevku a manžel je zatiaľ "nezamestnaný". Podlžnosti v banke nemal, keď nemal ani účet, takže predpokladám, že nebude vedený v úverovom registri.

Je pre manžela lepší osobný bankrot, alebo skúsiť požiadať o hypotéku aj počas exekúcii?

Príjem nám vo firme nastavíme už ako budeme potrebovať. Vlastním byt - hodnota zhruba 88 000€, ktorý popri stavbe domu by sme chceli dať ako zábezpeku. Hneď ako sa postaví dom, tak zábezpeka sa prepíše na dom a byt sa predá.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom "výhodnosti" osobného bankrotu nie som ten najvhodnejší človek. Určite odporúčam aj právne poradenstvo, resp. využitie napr. Centra právnej pomoci.

V každom prípade pre osobu, ktorá ma aktívnu exekúciu, nie je jednoduché získať hypotéku. Predpokladám to aj preto, že ak už zvažujete osobný bankrot, tak neviete asi z tejto situácie tak ľahko von - banky obvykle nie sú ochotné vtedy požičiavať. Osobne som sa nestretol s prípadom, kedy by niekto dostal hypotéku od akejkoľvek banky počas aktívnej exekúcie.

Podľa toho, čo píšete, ak by ste aj do hypotéky (financovania domu aj cez úvery) išli samostatne, tak Vaše súčasné "príjmy" nie sú dostačujúce. Ak firma nemá reálne príjmy, tak nepostačí žiadne "nastavenie". Banky sú aj teraz počas pandémie veľmi dôsledné pri preverovaní a takéto "nastavenie" nemusí byť úspešné - viem, že sa to robí, avšak v súčasnosti mnohí klienti ostali "prekvapení". Riešením by mohlo byť napr. využiť nejakého spolužiadateľa (napr. rodinného príslušníka).

Bohužiaľ príjmová stránka je dnes pri hypotéke veľmi dôležitá a banke nestačí, že máte k dispozícii aj byt, ktorý tiež môžete založiť. Banku bude vždy zaujímať Váš príjem, resp. príjem žiadateľov - legislatíva to dnes prísne vyžaduje a banky nerobia v tomto podľa mňa žiadne výnimky (ja som sa s tým za posledné 2 roky nestretol vôbec), že by sa pri účele kúpy/výstavby neoveroval príjem. V prípade refinancovania za určitých podmienok sa ešte dá "obísť" overovanie príjmu.

Ak sa poradíte ohľadom toho bankrotu, dobre si overte aj dopady. Po určitom čase (niekoľko rokov po tom, keď je exekúcia vyporiadaná), mám skúsenosti že klienti úver dostali (vždy tam bol však druhý spolužiadateľ, ktorý bol v poriadku). V prípade osobného bankrotu sa však situácia môže ešte viac skomplikovať, než po úspešnom doriešení "len exekúcie".

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk