Je rozumné mať druhý pilier počas nezamestnanosti?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

aktuálne som nezamestnaná už druhý rok, ale nepoberám žiadnu dávku. Manžel zarobí dosť. V poisťovni sa ma snažili presvedčiť, aby som si založila druhý pilier. Vraj je to zadarmo a moja nezamestnanosť problém nie je.

Z čoho mi tam bude každý mesiac chodiť nejaká suma, keď nemám žiaden príjem?

Ďakujem

Dobrý deň,

II. pilier by som určite zvažoval, aj keď samozrejme vo Vašom prípade, ak by ste dlhodobo nemali žiadnu prácu a príjmy, to teraz nebude až také podstatné.

Avšak treba mať na pamäti, že vstup do II. piliera má svoje podmienky a ak by ste to "prešvihli", tak už sa Vám to nebude moc vyplácať.

Priznám sa, že nemám v praxi overené, koľko tam chodí v prípade, ak ste nezamestnaná. Napr. moja manželka je na rodičovskej a tej tam chodí určite.

II. pilier treba vnímať ako investíciu do dôchodku. Resp. aj to, že sú tam pravidlá dedenia je zaujímavé. Za mňa má viac benefitov, ako nedostatkov (oproti napr. len I. pilieru), ak je teda stratégia dobre nastavená a o peniaze v pilieri sa človek zaujíma.

Zároveň, ak budete mať neskôr prácu a dobrý príjem, tak to bude pre Vás prínosné. Ak však prešvihnete vstup do piliera (alebo by sa nejako zmenili podmienky) a už by ste sa do piliera nedostali, tak v tom prípade by to mohla byť do budúcna škoda.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk