Je šanca, aby brat odbremenil mojich rodičov od dlhu?

Zodpovedané
24. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.Dlžník sa neozýva dva roky. Situácia je taká, že moji rodičia išli za ručiteľa bratovi pred 15 rokmi, aby si mohol kúpiť dom. Zaručili sa svojím domom. Dohoda medzi nimi bola ústna, že si celý dlh do roka prepíše na svoj nový dom. Do dnešného dňa sa tak nestalo. Dokonca výška úveru sa zdvojnásobila.

Rodičia sú zúfalí sedemdesiatnici, ktorí sa boja, že na staré kolená budú bezdomovci. Brat sa neozýva dva roky, po tom, čo pýtal viac peňazí od rodičov. Urazil sa a odvtedy nič o ňom nevieme. Kontaktovali sme jeho pracovisko a v dome, ktorý kúpil, tam už nebýva.

Trvalé bydlisko má u rodičov. Je to z jeho strany vydieranie mojich rodičov a aj psychické týranie. Mama je srdciar a skončila niekoľkokrát v nemocnici, keď otvorila ďalšiu obálku, že neplatí daň za dom.

Je nejaká šanca ho dať políciou vypátrať a nejakým právnym úkonom odbremenil mojich rodičov od dlhu?

Môže sú nariadiť nejaké psychiatrické vyšetrenie alebo drogový test?

Čo robiť v prípade, že sa potvrdí u dlžníka psychická porucha?

Mohli by moji rodičia jeho dom predať a vyplatiť dlh?

Celá rodina sme v nemom úžase, lebo takéhoto ho nepoznáme, nevieme čo robiť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že je to neľahká situácia. Ak dochádza k nesplácaniu, je možné zo strany záložcov požiadať banku o pomoc. Záleží dosť aj od postoja banky (stretol som sa s viacerými ústretovými krokmi) a aj od zmlúv. Tiež komunikácia priamo s bankou môže pomôcť pri hraničných riešeniach, ktoré ak sa urobia o niečo skôr, môžu znížiť konečnú výšku dlhu.

Banka primárne nemá záujem nehnuteľnosť dražiť. Chce hlavne, aby bol dlh splácaný. Využije pri tom všetky možné prostriedky vymáhania. Ak nie je možné komunikovať s bratom, treba zakročiť čím skôr a informovať priamo banku a požiadať o alternatívy riešenia. Oveľa horšie sa bude potom riešiť príliš vysoko nesplácaný a penalizovaný dlh.

Nie je to jednoduchá situácia a podľa mňa neexistuje nejaké dobré právne riešenie, ktorým by ste ako píšete "odbremenili" rodičov. Môžete samozrejme ísť aj súdnou cestou, avšak otázka je, či súd pomôže - aj keby súd určil, že musí byť dlh z jeho strany doplatený a urobená náhrada škody, ak nemá napr. dostačujúci majetok, či príjmy, je to nerovný boj.

Čo sa týka prípadného zlého psychického stavu dlžníka, či iných konzultácií týmto smerom - tu Vám najviac môže pomôcť právnik. Dobré by bolo na prípadnú konzultáciu s právnikom aj priniesť všetky zmluvné podklady k hypotéke a tiež podklady k akejkoľvek komunikácii s bankou či s bratom, ktorá je k dispozícii.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk