Problém s bratom

misickaa4
7. aug 2020

ahojte, asi len potrebujem vediet viacero nezavislych nazorov:
Moj brat s mojou mamou kupili dom. Kedze mojmu bratovi nedali uver vo vyske ceny domu, moja mama si zobrala este uver 20 000. Dom je iba na brata. Zili tam aj s jeho zenou a teda mojou mamou. Po cca 2 mesiacoch spoluzita, brat mamu poslal prec, vzal jej kluce. Dovod bolo ,,ze porusila pravidla"- boli urcite veci, na ktorych sa dohodli a mama ich nedodrzala. Nastastie , mama ma byt po rodicoch, tak isla tam. Samozrejme pri odchode bola velka hadka. Mama pije, nie ako ozran, ale pije. MaLa nelahky zivot. Ok, beriem to, ze nechcel s nou byvat. Lenze ako sa zachoval dalej, s rym uz ok nie som. Ja som za riesenie problemov, obzvlast ked je to mamaon dava od vsetkeho ruky prec, nesnazi sa jej pomoct, nebavi sa s nou a 20 000 ktore ona im dala na byvanie povedal, ze kes bude mat mesacne, tak bude spalcat jej a ked nie, tak nebude. Uz sme sa za to pohadali aj my dvaja. Je to normalne? Ved keby niet mami, tak ziju v garzonke..

misickaa4
autor
7. aug 2020

@misickaa4 odoslala som skoro spravu. Ode o to, ze z mojho pohladu hlada to najjednoduchsie riesenie, ze jej nechce pomoct. Povie, ze tak zlyhal v pomoci. Teraz sa im ma narodit dieta. Ale toto je nezodpovedne, ako sa zachoval. Jeho zena chce byt zrejme za peknu. Tp je ta typicka ticha voda...aky mate nazor? Dik

amonet
7. aug 2020

maju medzi sebou nejaku zmluvu alebo dohodu ze im dala 20tis?

lucka_ke
7. aug 2020

ak to nemajú písomne tak treba dodatočne spísať zmluvu o pôžičke vo výške 20000, hoci aj bez úrokov ak ide o syna, ale treba písomne dohodnúť splácanie a notársky overiť

jaskolka
7. aug 2020

Ťažko povedať, alebo radiť. Je to taka dosť chulostiva otázka, predsa len, je to matka a požičala im celkom slušnú sumu. To je jedna vec. Druhá vec je, ake konkrétne problémy tam boli. Píšeš, že porušila pravidlá, nevedno, ake. Ono život s človekom, aký pije, pod jednou strechou, je často veľmi ťažký. Plus keď teraz tam bude malé dieťa, či sa brat trebárs neobáva, ako by sa chovala k nemu, keď by mala vypite. Akú pomoc si predstavuješ? Proti alkoholické liečenie? Ak ona nechce, nemôžeš ju donútiť. On vraví, že zlyhal v pomoci. Vieš presne, o čo šlo? Jedine, s čím súhlasím, je, aby jej peniaze postupne vrátil, ale žiť s nou pod jednou strechou, keď pije, absolútne chápem, že nechce a nemusí mať ani chuť už ju "nasilu" zachraňovať.

amonet
7. aug 2020

@jaskolka absolutne suhlasim
zahranit a pomoct sa da iba cloveku ktory sam chce

mogaa
7. aug 2020

@misickaa4 tvoj brat je hajzlík....ok chápem že ak bola dohoda že matka matka nebude piť a opila sa, tak nechce s ňou žiť...ale na druhej strane si na jeho dom mama zobrala úver 20 000 a ten nech mama spláca hoci prachy použil brat na hypotéku....takže treba si všetci sadnúť a dohodnúť podmienky - ok mesačne bude maminu splátku úveru splácať brat - v opačnom prípade mama nech súdne zruší dar a súdne žiada vrátenie peňazí v cene hypotéky.....ju nemusí zaujímať že tvoj brat tie peniaze nemá....pomôž v tom mame - každý mesiac odsledovať či jej brat dal peniaze na splátku a či tie prahy aj išli na mamin úver, v opačnom prípade sa brat môže na mamu vykašlať uplne a celý úver hodí na ňu-jeho nebude zaujímať či má alebo nemá na splátku úveru za jeho dom - on má dom a 20 000 bude brať ako dar....

evkano1402
7. aug 2020

Ako pomahas mame ty? Alebo tebe nedala 20 000?

benit
7. aug 2020

@evkano1402 tu ide asi o brata hajzlika, nie o to ako pomaha ona mame? Nebodaj ma ona platit mame pozicku na bratov dom? Ak je brat hajzlik, tak mama moze platit. Taketo spolky nie su nikdy dobre ani pri super vztahoch a nie este ked je to komplikovane.

dollyzv
7. aug 2020

@evkano1402 riadne od veci...ide o to ako sa zachoval k mame brat..

mogaa
7. aug 2020

@misickaa4 jedna vec je že nechce mamu doma ak pije druhá nechať ju splácať úver čo si zobrala na jeho byt.....mame skús vybaviť protialkoholické liečenie alebo minimálne ambulantnú liečbu závislosti - ale musí chcieť.....inak sa jej pomôcť nedá...ale ty ako jej dcéra nedopusť aby platila peniaze za byt tvojho brata(kontroluj či platí jej úver alebo jej dáva peniaze), v opačnom prípade sa môže staať že mama môže skončiť s vysokou exekúciou a brat dá ruky od úveru preč(hoci sú to peniaze za jej byt) - takže dohodnúť že treba aby jej peniaze každý mesiac splácal v celej výške (nie ako si to predstavuje on že keď bude mať peniaze a kedy bude mať peniaze), inak mama súdne nech zruší dar a aby jej vrátil peniaze vo výške úveru(keďže dohoda bola že peniaze pôjdu na dom kde bude žiť aj ona) - to sú veci v ktorých vieš pomôcť mame ty........

1gabriela13
7. aug 2020

@misickaa4 super. Tak dovtedy kým mu mama "nepozicala" 20000eur tak mu nevadilo ze si vypije? Len potom mu to začalo vadiť? Za mňa je to podraz, lebo akákoľvek môže byť mama alkoholicka, tak som si vedomá toho ze s nou žiť nechcem teda, ale ani nezneuzijem jej pomoc. A ešte vyhlásiť že ak bude mat tak vráti, ale ak nie tak nie. Už len z tohto jeho výroku smrdí obyčajná vypocitavost. Keď nechce žiť s mamou, nech pekne krásne si zoberie hypotéku a nech tie peniaze mame vráti. A to ja ako sestra by som na tom trvala hoc aj za cenu že sa rozhadate. V rodine predsa nemôže fungovať to, že sa ľudia navzájom využívajú.

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sunny8
7. aug 2020

"mama pije.. mala neľahký život" .. túto vetu poznám v podaní môjho otca. Nemal ľahký život a to ho akože má ospravedlniť a môže si piť ? Vieš si predstaviť život s alkoholikom ? Miznú ti peniaze musíš ho strážiť aby nevyvadzal pomáhať mu všemožne čo on samozrejme nevidí a pomoc odmieta. Nie každý by dokázal zniesť takýto záväzok voči rodičovi. Mnohým rupnu nervy a rodiča vyhodia. Jasne nesúhlasím s tým mohol to riešiť inak .. ale keď si raz človek nedá povedať tiež to nie je jednoduché žiť vedľa seba a stále sa na niečom hádať

dollyzv
7. aug 2020

@sunny8 okej to že pije,že sa o ňu nechce starať,ale 20tis mu je už od nej dobrých? A že bude splácať ako mu to bude vyhovovať? To čo je za prístup?

sunny8
7. aug 2020

@dollyzv táto časť už svedčí len výlučne o ňom a jeho charaktere .. nevieme prečo to takto riešil a čo akože porušila čo v tom bolo aký bol ich dennodenný život .. ťažko povedať ..

denden77
7. aug 2020

@misickaa4 "dom je iba na brata"... chyba, cele zle 🤦‍♀️

whatever1
7. aug 2020

@misickaa4 Ak mali dohodu a mama ju porušila, tak akoby sa mal podľa teba brat zachovať? Predstav si ze čakáš dieta a bývaš so svokrou ktorá pije.. (nezlahcuj že nie je ožran, ak má problém nepiť tak je alkoholicka a bodka) Ak tam boli podmienky spoločného bývania ktoré porušila tvoja mama tak si za to môže sama. Co sa týka peňazí, mama ma úver na svoje meno ale platiť ho hádam bude on, predpokladám ze taka bola dohoda od začiatku, že buď bude bývať s nimi "zadarmo" a namiesto nájomného si sama bude platiť úver alebo ak poruší podmienky a nebudú spolu byvat tak jej bude splácať on. Dúfam sa nemýlim. Lebo sa mi nechce veriť ze keď uz stanovili podmienky spoločného bývania, že by nedomysleli co s tým úverom ak by sa musela mama odsťahovať. Určite sa na tom dohodli na začiatku, ved by to nedávalo zmysel. Ty možno berieš tie peniaze - akoze mama investovala do domu a oni ju vyhodili, proste zrada.,ale tak to nemusí vôbec byť. Teba sa to vlastne ani netýka, myslím ze nadavat budeš môcť len ak by jej brat ozaj neplatil. A to sa zatiaľ ešte nestalo, ci?

lula313
7. aug 2020

Ako porušila pravidla? Ak prišla domov opitá, tak sa necudujem, že ju vyhodil. Nesla predsa na ulicu, ale do svojho bytu. Starala by som sa do toho len vtedy, keby brat neplatil ten úver. Možno to tak povedal len v hneve.

laila22
7. aug 2020

@whatever1 ty to vieš určite lepšie ako autorka kto komu plati a ako sa dohodli..

misickaa4
autor
7. aug 2020

@lucka_ke lenze on povedal, ze jej nic nepodpise

misickaa4
autor
7. aug 2020

@evkano1402 nie. A tato tema nie je o mne. Ja jej pomaham.

misickaa4
autor
7. aug 2020

@1gabriela13 presne takyto nazor mam a aj na tom trvam a preto sme pohadani

laila22
7. aug 2020

@misickaa4 ak by mama prestala platiť, nie je on spolu dlžník a tým pádom by nenahanala jeho banka?

misickaa4
autor
7. aug 2020

@mogaa lenze pisomnu dohodu bemali ziadnu. Ja ho nedonutim nijako...uz som skusala..

lucka_ke
7. aug 2020

a dala mu to do ruky v hotovosti? lebo prevodom z účtu? boli nejakí svedkovia?

karolinakr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
whatever1
7. aug 2020

@laila22 Máš pravdu, neviem len predpokladám. Tak som to aj napísala.

mogaa
7. aug 2020

@misickaa4 nemuseli mať písomnú dohodu.....peniaze mu dala na dom - to sa dá dokázať- vybavila si úver a tú čiastku mu zrejme nedala v hotovosti ale buď mu ju previedla na účet alebo priamo tie peniaze poslala tomu od koho brat kupoval dom - takže dá sa dokázať že tých 20 000mal brat od mamy a vieš to dosvečiť aj ty, rovnako ak by brat zapieral na súde bude vysvetlovať a dokazovať odkiaľ mal ostatné peniaze na dom mimo tých z hypotéky.....a dar sa dá vždy aj súdne zrušiť - stačí že tam bola ústna dohoda - to sa zase dá dokázať tak že určitú dobu predsa v tom dome bývala a potom ju vyhodil.....v každom prípade ak nebude chcieť platiť ten úver obráťte sa na právnika(pomôž mame s tým), pretože to môže mať v budúcnosti dopad aj na teba.....mama sa môže dostať kvôli tvojmu podarenému bračekovi do exekúcie a prísť aj o byt kde žije teraz(čiže po jej smrti nebude byt dediť ani brat ani ty ale zoberie si ho exekútor, resp.predá a vyplatí sa dlh....takže týka sa to aj teba lebo aj teba to v budúcnosti ovplyvní - prídeš o polovicu bytu po maminej smrti).....nehovoriac o tom že z mamy môže byť bezdomovec.....porozprávaj sa s mamou aj s bratom, jednoducho ak nebude mame splácať úver (to bolo na jeho dom, tiež to budete vedieť zdokladovať že tých 20 000mu dala, určite to nebolo v hotovosti ale cez účet), tak s mamou vybavíte právnika a dáte to na súd ako vrátenie daru - už len to že u neho bývala a vyhodil ju je dôvod na vrátenie daru aj keby išlo o 1000 eur ktoré by mala mama ušetrené.....

mogaa
7. aug 2020

@misickaa4 v každom prípade to riešte cez právnika

martina1201
7. aug 2020

@misickaa4 koľko mama bývala s bratom? Mala tam trvalý pobyt? Ako mu tie peniaze dala? Predtým kde bývala? Mala vlastný byt, či dom? Kde býva teraz? Brat si to zjavne dobre naplánoval.....