Je šanca získať hypotéku, ak by som ju žiadala sama bez manžela?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

manžel prešiel v roku 2020 osobným bankrotom. Vlani - ešte za slobodna kúpil pozemok, ktorý je písaný len na neho. Od jari staviame dom už ako manželia. Máme jedno dieťa, nemám žiadne dlhy. Obidvaja pracujeme.

Je nejaká šanca dostať hypotéku, ak by manžel prepísal pozemok s domom výlučne na mňa a žiadala by som o hypotéku sama?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, taká možnosť tu je. Robí sa to cez zúženie bezpodielového spoluvlastníctva manželov u notára. Vďaka tomu budete môcť brať úver sama bez manžela. Poplatok za vybavenie zúženia BSM u notára je väčšinou individuálny a závisí od notára a výšky majetku, na ktorý sa BSM nebude vzťahovať (teda čím vyššia hypotéka, tým je väčšinou aj vyššia cena).

Neviem však, aký presne bude účel hypotéky. Dom je už postavený a chcete zobrať americkú/bezúčelovú hypotéku? Alebo je to rozostavaná stavba a potrebujete hypotéku na dostavanie?

Pokiaľ je dom už postavený a hypotéka a aj mesačná splátka vám z hypotéky vychádzajú, nebude to problém. Pokiaľ dom nie je dostavaný a stavebné povolenie nie je vystavené na vás, môže to byť problém. Záleží teda od detailov vášho prípadu.

Ak by ste to chceli odkonzultovať detailnejšie, kľudne sa mi ozvite súkromne a poradím vám.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk