Je vhodné investovanie v čase koronavírusu?

Zodpovedané
8. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať o investovaní v čase koronavírusu.

Je vhodné teraz vyberať, alebo skôr investovať?

A ak investovať, tak do čoho?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne som zástancom pravidelného investovania. Z môjho pohľadu je investovanie v pravidelných intervaloch a menších častiach najvhodnejšie pre väčšinu ľudí. Investície rozkladajte na viac “kôpok” a tiež aj v rôznych časoch. Takýto spôsob investovania nemusí byť pre Vás jediný možný, malo by to však byť také “hygienické pravidlo” investora.

Ak by som pravidlá investovania veľmi zúžil na krátku odpoveď, tak. Teraz je vhodné skôr investovať ako vyberať. Poradcovia používajú rôzne príklady, aby princíp investovania vhodne vysvetlili. Kľudne vytiahnem jeden “otrepaný”. Ak by ste investovali tak, že ste kúpili byt. A teraz by náhle ceny bytov padali. Uvažovali by ste nad predajom v takomto období? Ak by nešlo o život, tak určite nie.

Preto, ak máte peniaze investované, trhy a s nimi Vaša investícia padá na hodnote, ak nejde o život, nevyberajte. Ak máte možnosť, dokúpte do investičného portfólia “eurká” za nižšiu hodnotu. Je lepšie kupovať za nižšie ceny.

Na Vašu otázku Vám nemôžem dať jednoznačnú odpoveď. Bolo by to neprofesionálne a možno pre Vás aj nebezpečné. Pokúsim sa dať aspoň všeobecnú radu, ak chcete poradiť čo najvhodnejšie, napíšte na posta@finporadna.sk. Keď urobíme spoločne finančnú analýzu a zohľadníme Vaše ciele (dlhodobé, strednodobé, krátkodobé), moja rada bude zmysluplnejšia.

Viac menej nič nepokazíte s investovaním aj do akcií. Na Slovensku sú už dnes rôzne spôsoby, ktoré ponúkajú nielen banky. Akcie sú podľa mňa dobré preto, lebo kupujete podiel na niečom, čo má potenciál. Kupujete podiel na podnikateľskom úspechu. Pri odbornej správe investičného portfólia sa zvažujú mnohé parametre. Vždy je to individuálne. Investovanie len, a vyhradne, do akcií jednej spoločnosti, nerobia ani skúsení investori. Ak nie ste skúsená investorka, zvážte nástroje kolektívneho investovania - formou fondov.

S investovaním (a samozrejme aj do akcií) sa viaže riziko. Vaša investícia môže rásť aj klesať v čase. Preto je vhodné pred investovaním nielen absolvovať tzv. investičný dotazník, ale je potrebné urobiť aj komplexnú finančnú analýzu. O tejto problematike
informuje aj NBS - napr. na tomto linku https://www.nbs.sk/sk/ofs/financne-produkty/spo....

Moja hlavná rada znie, pozerajte sa na celé svoje MAJETKOVÉ PORTFÓLIO. Aký má potenciál vývoja v čase. Vždy investujte tak, aby ste zachovali aj Vašu platobnú schopnosť aj pri nasimulovaní negatívnych situácií.

Dnes jednu takú situáciu prežívame. Tu je aj vidieť, ako sú nastavené mnohé osobné financie - bohužiaľ aj verejné. Máme tam všetci ešte rezervy.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk