Je výhodnejšie platiť úroky a nechať akcie ešte rásť?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na možnosť splatenia časti hypotéky predajom akcií. O 6 mesiacov nám končí fixácia výhodného úroku 0,4% a netuším aký úrok nám vyrátajú po novom.

Vlastním akcie americkej firmy a zvažujem ich predaj na splatenie časti hypotéky a tým zníženie preplatenia.

Je výhodnejšie platiť úroky a nechať akcie ešte rásť, predať a splatiť časť hypotéky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám končí fix o 6 mesiacov, odporúčam si schváliť refinančnú hypotéku s aktuálnymi podmienkami s tým, že túto refinančnú hypotéku v inej banke budete čerpať na výročie fixácie, aby ste sa vyhli poplatku za predčasné splatenie. Dovtedy budete splácať ešte hypotéku s úrokom 0,4%. Je to takto lepšie, pretože sa vyhnete prípadnému ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb v bankách.

Pokojne mi napíšte mail a porovnám Vám aktuálne podmienky v každej banke.

Záleží od toho, že aká je to firma, aké má priemerné zhodnotenie, aká je udržateľnosť investície a podobne.

Ja väčšinou odporúčam investovať priamo cez ETF fondy kvôli nízkemu riziku pri dlhšom investičnom horizonte a nevyplácať mimoriadne časť hypotéky, pretože ročný úrok na hypotéke je oveľa nižší ako priemerné zhodnotenie na klasických ETF fondoch.

Ak ide o akcie jednej firmy, je to ťažké posúdiť ak neviem o akú spoločnosť sa jedná. Môžete mi to prípadne špecifikovať v maile.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk