Kde by som mala investovať 10 000 EUR?

Zodpovedané
13. nov 2023

Dobrý deň,

mám nasporených 10 000 EUR a chcela by som ich niekam investovať. Nechcem, aby mi len tak stáli na účte. Zároveň nechcem prísť o peniaze.

Čo by sa mi najviac oplatilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží to hlavne od toho, či peniaze chcete mať ako finančnú rezervu, alebo to sú peniaze "navyše", ktoré chcete dlhodobo zhodnocovať a nemáte v pláne ich použiť v najbližších rokoch.

Ak to má slúžiť ako finančná rezerva, oplatí sa tie peniaze investovať do investičných nástrojov s minimálnym rizikom a volatilitou, aby ste sa na tie peniaze vedeli spoľahnúť, že neklesne ich hodnota a budú sa len postupne zhodnocovať. Plus je dobré mať zhodnotenie tak 3/4% v čistom ročne, aby ste ich ochránili pred infláciou.

Pri dlhodobom horizonte sa najviac oplatia ETF fondy, kde nemusíte pozerať na krátkodobé riziko, stačí, ak má investícia nízke dlhodobé riziko a zhodnotenie okolo 8/9% ročne.

Odporúčam si prečítať článok na našej stránke presne na túto tému, kam investovať 5000 EUR (rovnaký princíp): https://relyon.sk/blog/kam-investovat-5000-eur/

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk