Kde investovať v dnešnej dobe 35 000 eur?

Zodpovedané
23. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, kde investovať peniaze v dnešnej dobe. Mám 35 000 eur. Nestačí to na kúpu nehnuteľnosti a ani pozemku v mojej lokalite. Vzhľadom na infláciu sa bojím, že veľa stratím, keď budú uložené na účte.

Čo by ste mi poradili?

Čo by ste robili na mojom mieste?

Chcela by som investovať do niečoho, čo mi priniesie aspoň aký taký výnos.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri jednorázových investíciách je určite namieste opatrnosť. Najmä treba myslieť na celkový pohľad na svoj majetok. Celkovo, nielen investície či voľnú hotovosť a tiež či je OK rezerva či iné zabezpečenie.

Pre konkrétnu radu nemám dostatok informácií a tiež na diaľku sa to ťažko. Je vhodné, aby ste sa s niekým poradili, ale zároveň poskytli čo najlepšiu predstavu o svojich prioritách a predstavách, tiež aby sa zmonitorovala Vaša súčasná situácia osobných financií a stav majetku.

Je rozdiel, ak je to jediná finančná rezerva ktorú máte (aj keď je to samozrejme pekná rezerva) a je rozdiel, ak je to voľných "ďalších" 35 000 EUR ako len časť z Vášho súčasného majetku a investičného portfólia.

V dlhom časovom horizonte dávajú určite zmysel aj nehnuteľnosti (dá sa do nich investovať aj inak ako priamo kúpou pozemku či bytu - aj keď toto má svoje výhody tiež) či akcie. Určite odporúčam mať majetok a investičné portfólio rozdelené a rozumne diverzifikované. V nejakej časti môžu byť zaujímavé aj komodity - konkrétne je dosť diskutované zlato.

A v neposlednom rade je rozumné mať aj k dispozícii nejakú časť peňazí, niečoho rýchlo likvidného. Taký pozemok nie vždy viete speňažiť za týždeň - mesiac.

Moja hlavná rada je sa poradiť, určite venovať tomu viac času, rozložiť to na viac "kvôpok" teda nie len vsadiť na jednu kartu. To môže byť super výnosné, ale aj zbytočne rizikové, ak by to neklaplo ako by ste si predstavovali. Treba myslieť aj na dobré zabezpečenie - teda rozumná rezerva či schopnosť aspoň časti investícií, premeniť sa na peniaze (a je jedno či eurá, doláre či "iné mince") v rozumnom čase 🙂.

Mrzí ma, že nemám pre Vás lepšiu odpoveď, ale najlepšie je Vás upozorniť, že si treba urobiť lepší prieskum, určite sa poradiť "nie anonymne" s odborníkom alebo ešte lepšie odborníkmi - porovnať ponuky a rozložiť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk