Kedy máme riešiť hypotéku?

Zodpovedané
2. máj 2021

Dobrý deň,

práve finišujeme projekt pre rodinný dom. Nasporených máme 80 000 €. Stavba bude realizovaná svojpomocne. Partner zarába v čistom 1 800 €, ja som ešte posledný mesiac na materskej dovolenke (1 400€). Potom vyčerpám dovolenku (25 dni) a následne idem na rodičovskú dovolenku, takže príjem z mojej strany nič moc.

Kedy by sme mali riešiť hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

chýba mi viac informácií (napr. aj počet detí a iné). Skúsim aspoň tak všeobecne odpovedať. Budem pritom rátať, že všetko je pre banku OK, príjem manžela je 1800 EUR a Váš príjem 370 EUR (rodičovský príspevok). Dieťa budem rátať 1. Budem rátať, že idete stavať murovaný dom (pri montovanom sa to trochu líši, mám na blogu finporadna.sk aj k tomuto variantu článok).

Určite je super, že máte nasporených 80 000 EUR. Mnohí ľudia, čo chcú ísť tiež do stavby ako Vy, Vám teraz ticho závidia. Toto Vám veľmi pomôže a otvorí to možnosti financovania.

Pri murovanom dome sa dá ísť do hypotéky (ak teda nechcete zakladať dočasne rodičovskú alebo inú nehnuteľnosť) vo chvíli, keď máte na pozemku rozostavanú stavbu cca do výšky okien. Následne geodet zamerá túto rozostavanú stavbu a v súlade s projektovom dokumentáciou sa vyhotoví znalecký posudok, kde sa stanoví súčasný stav pre banku (rozostavanosť podľa projektu) a tiež sa odhadne aktuálna hodnota rozostavanej nehnuteľnosti. Veľmi záleží, koľko by ste ešte potrebovali dofinancovať (ak už vlastníte pozemok, tak možno nie až toľko, ak musíte z tých 80 000 EUR aj kúpiť pozemok, tiež aj veľkosť domu a predpokladaný rozpočet zohrajú svoje). Budem rátať, že by ste potrebovali "čo najviac". a zároveň by Vám to Váš projekt domu dovoľoval (to by nám viac naznačil práve ten znalecký posudok, ktorý ešte nemáme). Pri predpoklade, že je všetko pre banku OK by ste si vedeli požičať aj viac ako 200 000 EUR.

Ak za tých 80 000 EUR rozostaviate dom do vyššie uvedeného stavu, tak následne sa dá riešiť hypotéka na budúcu hodnotu domu s postupným čerpaním (ak by ste už vlastnili pozemok a "vrazili" 80 000 EUR už priamo len do stavby, možno by bol priestor ísť aj na jednorazové čerpanie na základe súčasnej ceny rozostavaného domu - to tu ale nejdem ďalej rozoberať).

Obmedzí nás okrem príjmov aj budúca hodnota domu. Ak by to bolo povedzme 180 000 EUR (to sa vie odhadnúť po vyhotovení znaleckého posudku), tak na hypotéku si viete pri Vašich príjmoch (resp. s vyššie uvažovanými parametrami a 1 dieťaťom) požičať štandardne 144 000 EUR.

Ak by ste išli takouto cestou, tak pri murovanom dome sa rieši hypotéka spravidla v stave rozostavaného domu po tie cca okná. Sú aj nejaké možnosti ako si vopred overiť, či je úver poskytnuteľný a do akej výšky. To je však na detailnejšiu debatu. Ak by ste prípadne chceli bližšie konzultovať, alebo by ste mali napr. viac detí ako som uvažoval ja len 1, tak napíšte mail. Môžeme to ešte prekonzultovať.

Prajem pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk