Koľko rokov sa skúma daňové priznanie SZČO na získanie hypotéky?

Zodpovedané
21. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Koľko rokov sa skúma daňové priznanie SZČO na získanie hypotéky?

Je možné založiť na hypotéku nehnuteľnosť kamaráta alebo kamarátky, ak sú ochotní pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienky dĺžky a celkovo akceptácie príjmov SZČO sa medzi bankami mierne líšia. Veľmi je to však individuálne, nakoľko niektoré banky ešte aj prísnejšie posudzujú určité sektory podnikania (kvôli pandémii). Pre niektoré úvery je potrebné aspoň čiastočné podnikanie v uzatvorenom roku, pričom existuje aspoň jedno kladné daňové priznanie a výpismi sa preukáže, že aj v súčasnom prebiehajúcom roku pritekajú príjmy na podnikateľský účet.

Niektoré banky môžu vyžadovať napr. aj 18 mesiacov fungujúcu živnosť, kladné daňové priznanie, a ešte si aj overujú súčasné príjmy na podnikateľskom účte. Určite je lepšie, ak existujú aspoň 2 pozitívne uzatvorené daňové obdobia. Pričom niektoré banky vedia poskytnúť aj akceptáciu príjmov na základe obratu, inokedy je potrebné zohľadniť základ dane, ktorý sa očistí o daň a premietne na priemerné mesačné čisté príjmy.

Ak by príjmy zo živnosti boli akceptovateľné, tak je možné riešiť aj taký koncept hypotéky, kde by sa zakladala nehnuteľnosť tretej osoby (teda kamaráta/kamarátky).

Je to však veľmi všeobecná odpoveď, určite by som pre lepšiu odpoveď potreboval viac informácií.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk