Mám šancu dostať hypotéku, keď má mama doživotné právo v mojej nehnuteľnosti?

Zodpovedané
27. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som hypotéku okolo 20 000 eur na prístavbu domu. Moja mama má však doživotné právo bývania v mojej nehnuteľnosti. Zarábam 1000 eur mesačne v čistom.

Bude možné hypotéku dostať?

Ak áno, čo treba vybaviť?

Ak nie, ktorá banka by mi vedela poskytnúť spotrebný úver s najvhodnejším úrokom?

Ďakujem

Dobrý deň,

s týmito výnimkami nemám dobré skúsenosti, resp. banka ani nie je ochotná v tomto prípade posudzovať výnimku.

Doživotné právo bývania rodinného príslušníka je pre hypotéku v banke stopka.

Vieme vždy samozrejme preveriť individuálne posudzovanie, ale v tomto prípade nepredpokladám úspech s riešením. Zvolil by som inú formu financovania a pre Váš účel môže byť vhodný aj úver stavebnej sporiteľne. Určite by som to overil ako alternatívu k spotrebnému úveru a to aj preto, že spotrebný úver je možný len na 8 ročnú splatnosť, čo obvykle je pomerne dosť zaťažujúca splátka v rodinnom rozpočte, ktorý je ak som dobre pochopil vo výške 1000 eur.

To, kde je v súčasnosti najvýhodnejší úver s našimi klientami riešime po zadaní základných vstupných parametrov v našom sprostredkovateľskom systéme. Tiež môže byť vhodné vyjednávať aj s Vašou súčasnou bankou. Po schválení sa dá riešiť ešte pred podpisom zmlúv aj žiadosť o výnimku. Pri úveroch okolo 20000 eur a viac, ak ste z pohľadu banky vnímaný ako dobrý klient, môže to aj klapnúť.

Ak by ste chceli využiť hypotéku, je potrebné doživotné právo dať pre potreby žiadosti o hypotéku z listu vlastníctva preč.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk