Mám zmeniť banku kvôli konfliktu na Ukrajine?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

mám účet v talianskej banke Unicredit bank a pred pár dňami som sa dostal k článku, v ktorom sa píše, že najviac potenciálnych strát z ruských aktív hrozí francúzskym a talianskym bankám.

Čo to pre mňa znamená?

Je nejaká hrozba toho, že by som kvôli konfliktu prišiel o moje úspory, ktoré mám v banke?

Môžu prísť z Ruska nejaké odvetné sankcie pre bankový sektor a to by znamenalo stratu mojich úspor?

Mal by som zmeniť banku?

Ďakujem

Dobrý deň,

chcete zmeniť banku alebo krajinu? 😉 A aká by to mala byť krajina? Slovensko, alebo máte možnosť/chcete využiť banku v USA či Švajčiarsku?

To, čo sa pýtate myslím v tejto chvíli nevie zodpovedať s istotou nikto. Banky sú konzervatívne inštitúcie, ktoré sú tvrdo regulované a dohliadané - z pohľadu štátu a v prípade talianska aj EÚ.

Extrémne krízové scenáre môžu samozrejme ovplyvniť aj peniaze, ktoré máte v banke. Napr. ich dostupnosť. Zároveň je dobré si overiť v danej krajine (na Talinasko nie som expert), ako u nich fungujú legislatívne záruky pre retailových klientov. U nás funguje napr. aj štatút fondu na ochranu vkladov, ktoré má nejaké pravidlá.

Treba si však uvedomiť, že vojnový konflikt, najmä ak sa do vojny nebodaj zapojí daná krajina, mení obvykle dramaticky pravidlá pre obyvateľov a významne ohrozuje majetok všetkých. Takže riziká sú samozrejme v extrémnych prípadoch - a to ako u peňazí v banke, tak aj peňazí v inej forme.

Držme si palce, aby sa situácia postune skôr upokojila. Čo sa týka apokalyptických scenárov, ja som skôr optimista, avšak nechcem Vám brať možnosti. Na internete nájdete množstvo diskusií, kde sa rozoberá uchovanie a stabilizácia majetku v čase vojny. Dáva zmysel mať majetok rozložený. V čase vojny dáva zmysel aj diverzifikácia naprieč krajinami, aktívami, menami.

Mrzí ma, ale na Váš dotaz sa dá v tejto chvíli len špekulovať a asi nedáva zmysel to detailnejšie rozoberať na tomto fóre.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk