Máme počkať do konca fixácie, alebo začať aktívne riešiť refinancovanie pred narodením dieťaťa?

Zodpovedané
14. sep 2022

Dobrý deň,

minulý rok v marci sme si vzali s priateľom hypotéku 85 000 eur z Prima banky s fixáciou na 40 mesiacov pri úroku 0,4%. Teraz v novembri budem nastupovať na materskú dovolenku. Dosť sa pohrávame s myšlienkou refinancovať hypotéku ešte pred narodením dieťaťa a zabezpečiť si dlhšiu fixáciu.

Čo by ste nám odporúčili?

Máme počkať do konca fixácie, alebo začať aktívne riešiť refinancovanie do druhej banky ešte pred narodením?

Môže po narodení dieťaťa vzniknúť problém - výhrada zo strany banky pri refinancovaní, keď už budeme zrazu traja?

Ďakujem

Dobrý deň,

v každej banke viete robiť tzv. čisté refinancovanie po nejakom čase, štandardne po roku splácania úverov. Funguje to tak, že sa vám neoveruje výška príjmu, iba jeho existencia a takisto to, či riadne úvery splácate (bez omeškaní, odkladov splátok a podobne). Takže to, že budete traja by v tomto prípade absolútne nevadilo.

Neviem vám však dať v tomto prípade 100%-nú odpoveď. Všetko záleží od toho, aké budú sadzby o rok a trištvrte, keď vám bude končiť fixácia. Pokiaľ by boli o necelé 2 roky sadzby okolo 3/3,5%, tak by sa vám určite oplatilo počkať. Možno aj v prípade, ak by boli okolo štyroch percent. Na druhú stranu, ak by sadzby boli na úrovni napríklad 5/6%, to už by sa vám viac oplatilo refinancovať teraz, no takým spôsobom, že by ste si podmienky schválili a podpísali už teraz no úver načerpali až o 5/6 mesiacov, aby ste mali čo najdlhšie sadzbu 0,4%.

Ja by som sa na vašom prípade rozhodol asi podľa toho, o koľko si môžete aktuálne dovoliť splátku navýšiť. Ak máte limit 75/100€ mesačne, tak si porovnajte celý trh (prípadne mi napíšte ak sa tomu nechcete venovať), no a schváľte si úrok už teraz. Ak taký limit nemáte, počkajte na koniec fixácie.

Opakujem, nie je to na 100% najlepšia možnosť, pretože neviem, ako presne sa ďalšie roky budú vyvíjať úrokové sadzby.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk