Máme šancu získať hypotéku, keď poberám opatrovateľský príspevok?

Zodpovedané
28. okt 2021

Dobrý deň,

zvažujeme hypotéku. Máme hotovosť 40 000 eur. Manžel čistý prijem cca 1000 eur, ale zmluva posledné dva roky na dobu určitú, predĺženú. Predtým doba neurčitá. Manželka opatrovateľský príspevok 650 eur. Jedno dieťa, ďalšie na ceste. Momentálne spotrebný úver 15 000 eur. Dvakrát navýšený o pár tisíc.( Oslovila samotná banka). Vek žiadateľa 38 rokov.

Aké sú naše šance?

Ďakujem

Dobrý deň,

získať hypotéku je aj vo Vašom prípade možné. Treba si to určite ešte prejsť detailnejšie s nejakým poradcom v banke, finančným sprostredkovateľom či hypotekárnym špecialistom. Je potrebné zhodnotiť ešte viac informácií.

Je skvelé, že máte peknú hotovosť, ktorú viete použiť.

Je dobré, že ste boli oslovený bankou a opakovane Vám banka chcela poskytnúť úver.

Čo však treba povedať, opatrovateľský príjem sa bude posudzovať individuálne. Je dobré, že manžel má príjem z pracovného pomeru a teda opatrovateľský príjem by bol v žiadosti posudzovaný ako doplnkový príjem.

Pre potreby hypotéky je o niečo lepšie (menej zaťažujúce), ak by sa riešila žiadosť ešte v čase, kým je ďalšie dieťa "len" na ceste - inak držím hlavne palce 🙂.

Tiež, kým ma manžel zmluvu na dobu určitú si treba dať pozor, aby sa žiadalo v čase, keď nebude v posledných 3 mesiacoch pred skončením doby určitej (vtedy by príjem banka neakceptovala).

Lepšie Vám asi neporadím, lebo neviem viac informácií a ani akú veľkú hypotéku by ste potrebovali. Tiež môže karty zamiešať už existujúci spotrebný úver, ktorého splátka je pomerne vysoká a toto bude treba nejako vyriešiť ešte pred žiadosťou o úver, resp. to zakomponovať to financovania. Určite je jednoduchšie a istejšie kúpiť byt, než stavať dom (ale jednoduchšie neznamená, že je to cesta, ktorou chcete ísť).

Ak by ste sa chceli poradiť detailnejšie, napíšte mail. Resp. určite odporúčam sa ísť ešte niekde poradiť detailnejšie. Zobrať si aj manželovu zmluvu (preveriť prípadne, ako je to s možnosťou ďalšieho predĺženia pracovného pomeru - ideálne na dobu neurčitú).

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk