Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže banka zmeniť úrok počas fixácie?

Zodpovedané
1. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky. V ČSOB chceme brať 10 rokov fix. Niektorí nás odhovárajú, že lepšie je 3 alebo 5 rokov. Vraj si banky môžu svojvoľne meniť úrok aj počas fixácie.

Je to pravda?

Aký význam má fixácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne v mojej starostlivosti za 12 rokov nebol jediný klient, ktorému by banka svojvoľne zmenila úrok počas fixácie. Avšak všetci moji klienti splácali načas, alebo v prípade toho, že sa dostali do komplikovanej situácie využili možnosti, ktoré banka legálne ponúka ako "pomocnú" ruku", alebo sme vyriešili situáciu nejakým šikovným refinancovaním a pod. Upozorňujem, že som riešil už viac ako 1000 prípadov, kedy som bol aspoň konzultujúcim pri prípadoch, keďže som mal na starosti aj hypotekárnych špecialistov. Životné situácie sú rôzne, banka však vždy len ide podľa zmluvy.

Sú však zmluvy, ktoré sú spísané tak trošku "huncútsky" 😉. Napr. sú definované situácie, kedy môže aj počas fixácie dôjsť k zmene úroku, napr. forma pokuty - navýšenia úroku, ak nedodržíte podmienky dokladovania účelovosti (napr. máte hypotéku na rekonštrukciu, kde máte do nejakej lehoty po zobratí úveru dokladovať faktúrami prerábky, a Vy ich neviete dodať, lebo peniaze sa použili inak). Tiež môže byť "pokutované" nesplácanie alebo meškanie a pod.

Vždy je to však v zmluve uvedené (nechcem komunikovať konkrétne banky, pretože aj zmluvy a formulácie sa menia).

Fixácia má význam práve preto, že Vám dáva istotu, že určitý čas je úrok nemenný. Preto napr. 10ročná fixácia býva zväčša drahšia (ak nejde o nejakú akciovú ponuku) ako napr. 3 ročná fixácia. Vždy je to však o zmluve a podmienkach, ktoré sú v nej uvedené. Ja považuje skôr za väčšiu chybu, že ľudia nevenujú čas priamo zmluve. Bez ohľadu na to, že Vás hypotekárny špecialista v banke alebo finančný sprostredkovateľ uisťuje, že zmluva je OK a môžete to kľudne podpísať, dáva zmysel sa aj osobne trochu povenovať a popýtať na odseky v zmluve. Čo je 20 strán oproti 30 rokom splácania 😉.

Držím palce a verím, že všetko bude v poriadku


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111