Môžem nedostať hypotéku kvôli nepovolenému prečerpani s omeškaním 1 deň?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

mala som nastavené povolené prečerpanie 3 roky. Momentále som však zistila z výpisu z úverového registra, že približne 11 mesiacov som bola každý mesiac po dobu 1 dňa v omeškaní a v nepovolenom prečerpaní 1 - 2 eura. Raz 5 eur asi kvôli úrokom, čo som si nikdy nevšimla, keďže som bola v omeškaní jeden deň a samozrejme banka má na to neupozornila. Žiadny iný negatívny zápis v úver registri nemám.

Môžem nedostať hypotéku kvôli nepovolenému prečerpani s omeškaním 1 deň?

Hypotéku by sme brali s partnerom, ktorý má úver register úplne čistý.

Ďakujem

Dobrý deň,

omeškania, ktoré sú v úverovom registri Vás môžu potrápiť. Reálny je aj scenár so zamietnutím hypotéky či získaním horšej ponuky (napr. vyššia sadzba).

Zároveň však situáciu, ktorú popisujete niektoré banky ani nezasielajú info do registra, ak ste len 1 deň v omeškaní a následne sa to vyrovná.

Najlepšie je toto si preveriť a ak chcete vedieť, aké negatívne záznamy máte v registri, zvážte si dať urobiť vyhotovenie záznamu z registrov - pozrite tu: http://moje-financie.sk/sluzby/uverova-sprava/. Info o zasielaní informácií do registra si viete vyžiadať aj v banke, ale výpis z registra je podľa mňa lepšia možnosť.

Následne, keď si situáciu preveríte, tak budete vedieť zaujať nejaké strategické stanovisko, či teda neriešiť úver len cez partnera.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk