Môžem požiadať banku o debet?

Zodpovedané
12. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti debetu v banke.

Môžem požiadať banku o debet?

Ako dlho bude trvať schválenie debetu?

Čo k tomu potrebujem?

Je to možné urobiť iba osobne, či stačí iba telefonát do banky?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme môžete v banke podať žiadosť. Jedná sa o úverový produkt. Preto banka musí posúdiť príjmy a Vaše ostatné úverové výdavky. Predložíte občiansky preukaz a zamestnanecký pomer si overí banka sama. Ak ste podnikateľka, môže banka požadovať potvrdenie z daňového úradu. V každom prípade si banka pozrie aj pohyby a príjmy na Vašom účte.

Ak je všetko v poriadku, banka obvykle posúdi žiadosť v priebehu 24h, dokonca niekedy aj obratom po zadaní žiadosti.

Banky postupne pracujú aj na svojich elektronických kanáloch a na online predaji. V niektorých prípadoch (keď vedia na diaľku verifikovať Vašu totožnosť) umožňujú predaj aj úverových produktov. Overte si na infolinke svojej banky, či je možné zriadenie bez návštevy pobočky.

Zároveň dobre zvážte výšku debetu. Pri krátkodobom využití to môže byť vďaka nižším poplatkom vhodný produkt. Pri dlhodobom využívaní, resp financovaní kúpy s postupným splácaním v rozsahu roka a viac, to nie je výhodné. Debet má obvykle vysoký úrok - bežne aj okolo 19%.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk