Oplatí sa 33-ročnej žene vstúpiť do 2. a 3. piliera?

Zodpovedané
28. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dôchodkového sporenia. Priznám sa, že som to doteraz vôbec neriešila a vôbec sa v tejto problematike nevyznám.

Mám 33 rokov a som zamestnaná od 2013 v jednej firme s tým, že som bola na materskej dovolenke vkuse 4,5 roka. Od januára 2023 som opäť nastúpila do práce. Nemám žiadne hypotéky a ani pôžičky.

Po odpočítaní všetkých nákladov mi z môjho príjmu ostáva cca 800 - 1000 eur mesačne. Aktuálne dokončujeme exteriér domu a postupne dokupujeme čo treba, preto momentálne nemám k dispozícii všetok ostatok na sporenie/investovanie.

Oplatí sa mi ešte vstúpiť do 2. a/alebo 3. piliera?

Nemám info, že či zamestnávateľ prispieva do 3. piliera.

Aké iné výhodné investovanie/sporenie na dôchodok by ste vedeli odporučiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

rovno na úvod pripnem články o 2. a 3. pilieri z mojej stránky, ktoré určite odporúčam prečítať každému. Sú tam zhrnuté všetky potrebné informácie.

https://relyon.sk/blog/2-pilier-ako-funguje-a-a...
https://relyon.sk/blog/3-pilier-ako-funguje-a-a...

Do 2. piliera vstúpiť určite odporúčam, pretože sa Vám tam odkladajú peniaze z Vašich odvodov do SP, takže z čistého tam neposielate nič. Je však možnosť dávať aj mimoriadne vklady do 2. piliera, no to určite neodporúčam. Viete si do rovnakých ale aj lepších fondov investovať aj samostatne bez rôznych obmedzení, s výhodnejšími podmienkami a bez viazanosti.

Napríklad: Ak by ste chceli ísť do dôchodku o 5/10 rokov skôr, lebo by ste mali dosť našetrené, z 2. piliera to neviete čerpať. Odporúčam zvoliť si vo Vašom prípade indexové fondy.

Do 3. piliera odporúčam vstúpiť jedine v prípade, že Vám do neho zamestnávateľ prispieva. Ak nie, tak z rovnakých dôvodov ako pri 2. pilieri tam neodporúčam súkromne sporiť. 3. pilier je hradený z čistej mzdy, ale oplatí sa, ak Vám tam ešte navyše prispieva zamestnávateľ.

Určite by som odporúčal sporiť si súkromne a absolútne sa nespoliehať na štátne piliere. Využil by som ich benefity ak je tá možnosť, ale z vlastného by som dával úplné minimum. Zvyšok odporúčam investovať súkromne cez ETF fondy.

Viac je o tom napísané v článku na mojej stránke o sporení na dôchodok, ktorý si takisto odporúčam prečítať:

https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Pre individuálne rady na mieru mi pokojne napíšte na mail a poradím Vám konkrétne k Vašej situácii.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk