Oplatí sa sporiť v menších sumách?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som nejaké sporenie pre mňa a deti. Sebe môžem dávať 100 EUR mesačne a deťom po 50 EUR.

Oplatí sa sporiť v takýchto menších sumách?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

určite áno. Suma nie je najdôležitejšia. Dôležitý je správny výber investičnej stratégie z hľadiska poplatkov, výkonu, rizika, prípadne likvidity a investičný horizont, teda ako dlho si budete sporiť/investovať.

Ak by ste dieťaťu odkladali 50 EUR na 20 rokov so zhodnotením 8% ročne (správny výber investície), nasporili by ste si necelých 30 000 EUR.

Ak by ste mu však odkladali 50 EUR na 20 rokov so zhodnotením 5% (čo je na taký horizont nedostatočné), mali by ste len niečo cez 20 000 EUR.

Ak by ste si aj odkladali 100 EUR mesačne v dobrej stratégii so zhodnotením 8%, ale začali by ste o 7 rokov neskôr, mali by ste niečo cez 27 000 EUR a zároveň by ste do toho dali o 3 600 EUR viac ako v prvom prípade.

Výber stratégie a investičný horizont sú kľúčové. Horizont si musíte zvoliť sami, no odporúčam začať čím skôr. Na stratégiu už potrebujete mať niekoho, kto Vám vyrieši investíciu s minimálnym dlhodobým rizikom, so zhodnotením aspoň 8/9% ročne a s čo najmenšími poplatkami.

Ak by ste si chceli porovnať aké sú všetky investičné/sporiace možnosti na trhu, pokojne mi napíšte. Rád Vám poradím, aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť, kde sa Vám najviac oplatí si sporiť/investovať.

Odporúčam prečítať si aj články na mojej stránke v sekcii o investovaní: https://relyon.sk/investovanie/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk