Poradíte nám ohľadom navýšenia hypotéky?

Zodpovedané
6. sep 2020

Dobrý deň.

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Požiadali sme o navýšenie hypotéky. Oficiálny dôvod rekonštrukcia, neoficiálny kúpa chalupy.

Aká je šanca, že nám ju banka schváli, ak som na rodičovskej?

Akú maximálnu sumu by sme mohli žiadať?

Pôvodná hypotéka má zostatok 49 000 eur, splátka 167 eur.
Nová výška: 80 000 eur, nehnuteľnosť novoohodnotená na 90 000 eur.
Manželov priemerný príjem za posledných 6 mesiacov bol 1 250 eur v čistom, vzdelanie vysokoškolské 1. stupeň, administratíva, plný úväzok na dobu neurčitú.

Ja som toho času na rodičovskej dovolenke. Dostávam 370 eur. Predtým so robila v administratíve, kde som mala 900 eur v hrubom. Pracovný pomer nebol ukončený, je na neurčito. Mám vysokú školu druhý stupeň.
Nemeškali sme so splatením a ani sme neodkladali splácanie.
Ešte máme auto na leasing, ostáva zaplatiť 1/2 v dvoch splátkach.

Čo by ste odporúťali v prípade neschválenia?

Ďakujem V

Dobrý deň,

v prvom rade by som Vám dal info, že ak sú príjmy manžela v tejto výške, tak banka vie schváliť hypotekárny úver, aj keď ste na rodičovskej. Neviem určiť maximálnu výšku, keďže ju výrazne ovplyvní aj ten leasing (nemám k tomu bližšie info).

Ak dobre chápem, ak Vám navýšenie hypotéky schvália, tak je to oficiálne na rekonštrukciu nehnuteľnosti, v ktorej bývate. Tu si ešte pred prípadným podpisom zmluvy ujasnite ako sa bude tento účel dokladovať.

Podľa toho, čo píšete banka má nafotený v novom znaleckom posudku na hodnotu 90000 EUR súčasný stav. Pri dokladovaní napr. cez fotky tak bude zrejmé, že prostriedky ste nevyužili na rekonštrukciu. Aj keď to nie je úplne ako sa hovorí "s kostolným poriadkom" - ešte by bola možnosť dokladovania spätne cez faktúry, napr. ak by ste mali k dispozícii v potrebnej výške z rekonštrukcií na aktuálnej nehnuteľnosti. V prípade, že by ste nevedeli vydokladovať účel, banka Vás môže penalizovať - napr. vo forme zvýšenia úrokovej sadzby a splátok.

Dnes sa darí obvykle získať financovanie 80% z hodnoty nehnuteľnosti (prípadne z kúpnej ceny). V tomto smere, ak je Vaša súčasná nehnuteľnosť ohodnotená na 90 000 EUR, tak štandardne sa poskytuje výška hypotéky pri dostačujúcich príjmoch cca 72000 EUR. Ak by ste teda potrebovali 80000 EUR, bude treba riešiť nejaké doplnkové dofinancovanie.

Ak by Vám úver neschválili ani v predpokladanej výške 72 000 EUR, je dosť pravdepodobné, že mohli zamiešať karty aj tie 2 splátky v rámci leasingu na auto (obvykle sú vidieť v úverovom registri ako 2 veľké čiastky, čo občas spôsobí zamietnutie z dôvodu úverovej zaťaženosti). Tu treba ešte skúsiť s bankou riešiť výnimku, aby sa spätne pozreli na dané úverové výdavky a zohľadnili, že sa jedná o splátku za niekoľko mesiacov naraz - už som toto riešil a banka po zohľadnení vydelila celkovú splátku počtom mesiacov, ku ktorým sa viaže.

Po neschválení by som v každom prípade dožiadal dôvod a zakomponoval to do aktuálnej finančnej situácie (aj leasing na auto). Po finančnej analýze by vyplinuli možné riešenia - inak by som len strieľal do vetra.

Tiež je možné založiť v niektorých bankách aj chatu, chalupu, či obdobnú rekreačnú nehnuteľnosť. Takáto hypotéka má však svoje špecifiká a rekreačné nehnuteľnosti sú posudzované individuálne.

Tiež v týchto prípadoch banka schváli úver obvykle s maximálnou splatnosťou 8 rokov (kvôli opatreniu Národnej banky Slovenska z roku 2016 pri nehnuteľnostiach rekreačného charakteru) - avšak na prípadne dofinancovanie chýbajúcej čiastky je to lepší spôsob ako napr. spotrebný úver.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk