Poradíte ohľadom refinancovania hypotéky a RPMN?

Zodpovedané
22. sep 2021

Dobrý deň,

ideme refinancovať hypotéku, končí nám trojročný fix. Naša banka nám ponúkla úrok 0,89, čo je o 0,5 nižší ako sme mali. Rozdiel v splátke je 17 eur.

Keď som sa opýtala na RPMN, tak to mi nevedeli povedať. Vraj to až pri podpise bude vedieť.

Je to normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem teraz či rozumiem správne, ale oni Vám ponúkli ten úrok, ak by ste tam ostali a hypotéku si nerefinancovali inde - toto mi možno doplňte mailom. Lebo ak Vám chcú oni refinancovať, tak Vám musia vedieť povedať RPMN k novému úveru alebo aspoň orientačne dať info (keďže ešte nie je schválený). Predsa vedia aj aké sú poplatky za poskytnutie a iné náklady, ktoré sa k hypotéke viažu.

Ak je to ale situácia, kde Vám na základe toho, že by ste mali záujem nerefinancovať hypotéku preč dali úrok o 0,5% nižší na tom istom úvere), tak tam môže byť skutočne obtiažne vypočítať RPMN. Otázka je teda, či Vám ponúkli podpis dodatku s nižšou sadzbou na súčasnej hypotéke (čo môže byť dosť výhodné), alebo priamo refinancovanie a podpis novej hypotekárnej zmluvy s novými podmienkami.

V rámci zvažovania refinancovania s mojimi klientami viem urobiť peknú simuláciu, aby videli, či sa im to oplatí. Aj keď zníženie úroku 0,5% je významné, aj keď by som poukázal aj na fakt, že je to isté LEN na 3 roky a pri refinancovaní (teda novej úverovej zmluve) by to znamenalo aj reštartovanie pomeru istiny a úrokov, kedy v prvých splátkach opäť splácate viac úrokov ako istiny. Tam treba dobre zvážiť aj napr. splatnosť nového úveru.

Ak by ste to chceli prípadne lepšie prejsť, napíšte mail.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk