Som na materskej a muž je živnostník s minimálnymi odvodmi. Môžeme žiadať o hypotéku?

Zodpovedané
17. dec 2021

Dobrý deň,

som mama na materskej a môj muž je živnostník s minimálnymi odvodmi.

Dá sa v našom prípade žiadať o hypotéku?

Akú sumu by sme vlastne mohli dostať?

Máme už niečo našetrené. Vieme založiť aj inú nehnuteľnosť, ak to bude nevyhnutné.

Môžu o hypotéku žiadať spolu s nami aj ďalšie osoby?

Sú tam nejaké špeciálne podmienky?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre dobrú odpoveď mi chýba množstvo informácií. Možno by ste aj o hypotéku mohli žiadať, ak by ste potrebovali dofinancovať len malú sumu - akú presne sa neviem podľa informácií, ktoré viem vyjadriť.

Je dosť pravdepodobné, že "minimálne" odvody, môžu značiť aj nedostatočné príjmy, ktoré banka mužovi akceptuje pre potreby úveru. Vy ste na materskej, teda predpokladám aspoň 1 dieťa, čo tiež už zohrá v použiteľným peniazoch pre splácanie akéhokoľvek úveru (od zodpovednej finančnej inštitúcie) negatívnu úlohu.

Pozitíva vidím v tom, že sa pýtate na možnosť financovania za pomoci ďalšej osoby. Toto je možné. Je dobré, ak je to skôr mladšia osoba a má samozrejme dobré príjmy. Tiež je dôležité, či takýto človek je slobodný, alebo má už manželku/deti. Či už má vlastné úvery a iné "finančné" starosti, ktoré môžu zohrať úlohu. Ale áno je to možné a určite to pomôže, ak táto osoba je z pohľadu banky OK.

Tiež je dobré, ak si viete pomôcť ďalšou nehnuteľnosťou. Toto v praxi neskutočne pomôže.

V každom prípade, toto je až krok 2.
Krok 1 je, aby v úverovom vzťahu boli žiadatelia s dostatočnými bankou akceptovateľnými príjmami, aby hypotéka bola poskytnuteľná.

Ak si to chcete prejsť detailnejšie, prípadne napíšte mail. Môžeme si urobiť aj online konzultáciu.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk