Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

V ktorej banke je najlepšie/najvýhodnejšie zriadiť dieťaťu sporenie na 15 rokov?

Zodpovedané
19. jún 2021

Dobrý deň,

dočítala som sa, že ak nie je pri sporení aspoň 3% úrok, tak peniaze strácajú na hodnote.

V ktorej banke je najlepšie/najvýhodnejšie zriadiť dieťaťu sporenie na 15 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

k tým 3%, čo ste sa dočítali, tak predpokladám, že sa tá téma týka inflácie. Aktuálne sa práve aj kvôli pandémii a jej dopadom rieši tiež tlak na zvyšovanie cien, teda na vyššiu infláciu. Tie 3%, je taký zaužívaný "priemer", kedy sa hovorí, že asi také zhodnotenie by bolo fajn dosiahnuť, aby si naše peniaze zachovali kúpyschopnosť. Zjednodušene si môžeme povedať, že predpokladáme, že napr. za 10 rokov budeme potrebovať na kúpu toho, čo kupujeme dnes, o 30% viac peňazí. A to zhodnotenie cca 3% ročne by nám toto zabezpečilo.

K tomu strácaniu našich peňazí na hodnote na bežných účtoch sa už popísalo veľa. Treba si však uvedomiť, že je tiež rozumné zhodnocovať peniaze aj na základe nášho rizikového profilu alebo aj na základe predpokladaného časového horizontu. Určite pri 15 ročnom časovom horizonte môžeme byť o niečo odvážnejší, než pri 2 ročnom predpoklade, že budeme chcieť zhodnocované peniaze použiť napr. na rekonštrukciu domu.

K Vašej otázke. Ak by som mal odpovedať čo najúprimnejšie, tak pri 15 ročnom horizonte by som neuprednostnil ja osobne žiadnu banku pre sporenie mojej dcérky. Váš dotaz však neviem relevantne zodpovedať. Mali by ste si porovnať rôzne možnosti. Dnes som aj aktualizoval jeden starší článok na svojom blogu, ktorý hovorí o nejakej garancii alebo základných pravidlách. Uvádzam v ňom aj link na subjekty, ktoré sú zapojené do Garančného fondu investícií. Ja by som určite porovnal niektoré riešenia aj od týchto poskytovateľov (nielen od bánk).
Tu je link na subjekty - https://www.garancnyfond.sk/zoznam-subjektov. Zároveň si môžete pozrieť aj tento link, kde sa dá Vami vybraný subjekt aj skontrolovať, či spadá jeho podnikanie aj do rámca kontrolovaného Národnou bankou Slovenska - https://subjekty.nbs.sk/.

Chcem tým len povedať, že pri dlhom časovom horizonte pre naše deti by bola škoda, nepoobzerať sa aj niekam inam. Banky tiež prichádzajú s novými riešeniami, avšak sú trošku pozadu najmä pri investičných "sporeniach". V každom prípade, či sa zameriate na banky alebo aj nejakého obchodníka s cennými papiermi, ktorý má nejaké jednoduché predpripravené riešenie, treba sa poradiť alebo dobre prebehnúť investičné prospekty, kde sú povinní informovať o rizikách, zložení sporenia a odporúčaniach na časový horizont a tiež je tam nejaká aspoň orientačná metodika na určenie predpokladanej výnosnosti. Určite si porovnajte aj poplatky.

Snažím sa na tomto fóre neuprednostňovať žiadne riešenie, avšak chcel by som tu zmieniť spoločnosť FINAX, ktorá podľa mňa je na Slovenskom trhu priekopníkom a to najmä v prístupe a popularizácii pre ľudí a tiež oceňujem ja osobne ich prínos vo forme vzdelávania (robia rôzne videá na youtube, webináre, zodpovedávajú otázky a témy majú zaujímavé aj na blogu).

Ja si s klientmi prechádzam veľmi dôsledne nielen ich očakávania (tiež rizikovosť), ale snažím sa ich aj trošku povzdelávať, resp. si overiť, nakoľko rozumejú investičným sporeniam, ktoré by si kúpili a tiež aby mali znalosť ako to funguje (nielen idealistické rasty, ale aj pokles a ako ho napr. využiť v náš prospech).
Pri sporeniach pre deti sú super dlhšie časové horizonty a bola by škoda, ak by sme deťom nezvýšili šance, že aj menšia čiastka odložená dnes, môže mať pre nich veľký prínos.

Prípadne, ak máte viac otázok, napíšte mail. Lebo treba určite sa o tom pobaviť podrobnejšie.

Pekný deň


Ing. Michal Ducký
www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk
tel: 0901 923 111