Aké riziká hrozia, keď zrastá placenta s jazvou?

Zodpovedané
18. okt 2022

Dobrý deň,

aké riziká hrozia pre dieťa a aké pre matku keď zrastá placenta s jazvou?

Je to nebezpečné, pri vývoji plodu alebo je to len problém pri pôrode?

Aké komplikácie možno pri tomto stave očakávať?

Na čo si dať pozor pokiaľ má lekár podozrenie, že jazva s placentou zrástla?

Dá sa to vlastne diagnostikovať počas tehotenstva alebo sa na to príde až počas pôrodu?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pokiaľ sa placenta vyvíja v mieste jazvy po cisárskom reze, hneď v úvode gravidity môže dôjsť k spontánnemi potratu, pretože je oblasť slabo cievne zásobená. Ak by sa predsa len gestačný vak vnáral do jazvy a jednoducho povedané tlačil by sa cez ňu smerom von, považujeme takéto tehotenstvo ako nebezpečné, ktoré je nutné prerušiť, pretože oblasť by sa mohla roztrhnúť, čím by došlo k ruptúre maternice život ohrozujúcemu krvácaniu. Ak už ide o pokročilé tehotenstvo a placenta prekrýva oblasť jazvy, prípadne do nej vrastá (na ultrazvuku je možné daný nález vidieť), hrozí, že v tretej dobe pôrodnej, kedy by malo dôjsť k odlúčeniu placenty, sa placenta neodlúči a bude nutná jej manuálna lýza, prípadne v najhoršom prípade až operačné odstránenie maternice (ak by placenta prerastala celou stenou).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník