Aké riziká mi prinesie 4. cisársky rez?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

začínam 2. trimester, som 8x tehotná (1 spontánny potrat, 3x MA s následným kyretom). Donosila som 2., 6. a 7. dieťatko. Pôrod 1x akútnou sekciou pre odlúčenie placenty, následne vždy plánovaný a v termíne pôrodu. Medzi SC mám vždy 4 - 5 rokov rozdiel.

Teraz ma čaká 4. cisársky rez. Po poslednej sekcii som mala 2,5 roka bolesti v reze. Je krivý a prvé mesiace mokval a pálil. Doktor to pokladal za ok. Teraz by som rada rez nejako ošetrovala, aby bol elastickejší. Mám nepodložené obavy, že by sa mohol trhať.

Je niečo, čo môžem v rámci starostlivosti spraviť ja?

S čím môžem v takomto tehotenstve rátať?

Je možné, že ma posledné mesiace nechajú ležať, aby som sa neroztrhla?

Je riziko predčasného pôrodu po 7 zásahoch na maternici väčšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

základom je držať ranu v suchu a čistote. To znamená, že je ju potrebné čistou vodou, neskôr neparfémovaným mydlom jemne umyť, poriadne vysušiť a prelepiť sterilným krytím. Po pár dňoch je už dobré ranu vetrať.

Pozor však na previs bruška. Pod ním sa rana môže ľahko zapáliť a mokvať. Spodné prádlo je potrebné nosiť nad alebo pod jazvou a miesto nedráždiť. Ak by to bolo nutné, na dezinfekciu použite Betadine roztok so sterilným tampónom.

Predčasný pôrod by nemal hroziť, pokiaľ sú všetky vyšetrenia doposiaľ v poriadku.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník