Aké sú moje výsledky z histológie po potrate?

Zodpovedané
15. júl 2021

Dobrý deň,

v 20. týždni som mala potrat a prišli mi výsledky z histológie.

Je možné, že aj ďalšie tehotenstvo bude problémové?

Mám už 5 ročnú dcérku, no chceli sme ďalšie bábätko. No stalo sa toto a ja aj priateľ máme strach. Problémy začali už v 17. - 18. týždni, kedy mi doktor oznámil, že mam nízko položenú placentu - 2 stupeň. Začala som špiniť. Hovoril, že placenta sa vytiahne vyššie. Užívala som lieky, mala kľudový režim, bola som PN. Robila len najnutnejšie a aj tak sa mi to stalo.

Môj gynekológ mi povedal, že sám tomu nechápe. Na kontrole mi povedal, že som zdravá. Endokrinologička mi povedala, že mám málo vitamínu D a vysoký kortizol. Kázala mi v prípade tehotenstva prísť na krv.

Aké vyšetrenia mám ešte podstúpiť na ujasnenie možných rizík?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo výsledku histológie je uvedená ako príčina potratu zápal placenty a plodových obalov, v dôsledku čoho sa placenta predčasne odlúčila a plod sa bohužiaľ potratil.

Táto komplikácia sa pri ďalšom tehotenstve nemusí opakovať. Základom je včasná diagnostika a liečba infekcie.

Samozrejme je potrebná pravidelná návšteva endokrinológa podľa doporučení.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník