Ako dlho spermie vydržia na vzduchu?

Zodpovedané
16. dec 2022

Dobrý deň,

mám veľký problém ale hanbím sa a nemôžem nabrať odvahu riešiť to s odborníkom osobne. Mám za sebou náročné tehotenstvo a pôrod, po ktorom som takmer zomrela. Synček bude mať 2 roky a mňa ešte stále ovláda strach. Bojím sa, že náhodou otehotniem aj napriek tomu, že s manželom používame ochranu. Nemôžem brať hormonálnu antikoncepciu, a tak používame kombináciu prezervatív a prerušovaná súlož. No po každom styku začnem mať neznesiteľný strach z toho, že čo ak. Napadajú mi niekedy už naozaj veci, ktoré si na jednej strane uvedomujem, že sú hlúposti, no na druhej strane sa ich aj tak bojím. Napríklad, že sa manžel nedostatočne umyje alebo sa iným spôsobom niekde tie spermie udržia a prídem s nimi do kontaktu.

Ako dlho spermie vydržia na vzduchu?

Po akom čase je možné pohlavný styk opakovať aby to bolo bezpečné?

Veľakrát manžela odmietnem aj keď to sama nechcem a tento strach ma už príliš obmedzuje v normálnom každodennom živote, tak by som chcela dostať uistenie od odborníka.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ak nemôžete užívať antikoncepciu, zvážte nasadenie vnútromaternicového telieska. A bude po probléme.

Čo sa týka životnosti spermií na vzduchu - prežijú kým ejakulát nevyschne.

Opakovať styk môžete s ochranou aj hneď.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník