Ako je možné, že sa mi v priebehu týždňa zmenili výsledky zo steru bez liečby?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

reagujem na Vašu odpoveď k včerajšej mojej otázke: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Ako je možné, že v priebehu týždňa sa zmenili výsledky zo steru bez nejakej podanej liečby?

Mne to skôr príde, že výsledky sa nejako skreslili. Chcela by som si do tretice byť na 100% istá, keďže sa nejedná o najľahšie ochorenie.

Je možné, že by mi gynekológ urobil ster z krčka maternice a výsledok by sa zistil pomocou PCR metódy a nie ako doteraz pomocou antigénového testu?

Je vôbec možné u gynekológa taký ster urobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri priamej diagnostike (antigén, PCR) prítomnosti Chlamýdií je rozhodujúcim faktorom kvalita odobranej vzorky. Je možné skreslenie (negativita) pri nesprávnom odbere. Ale tiež je možné týmito metódami detegovať mŕtve mikroorganizmy, ktoré môžu byť prítomné vo vzorke po ukončení terapie, kým nie sú eliminované imunitným systémom. Kontrolné odbery po liečbe je preto vhodné urobiť minimálne s trojtýždňovým odstupom.

PCR metóda je presnejšia ako antigénový test. Pri antigénovom teste je možná tak falošná pozitivita výsledku, ako aj negativita.

Poraďte sa s Vašim gynekológom o možnostiach diagnostiky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník