Ako liečiť kvasinkovú infekciu na prsníkoch?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

na prsníkoch mám pravdepodobne kvasinkovú infekciu. Mám začervenanie okolo bradavky, lesklú, suchú až odlupujúcu sa pokožku. Pri dojčení pociťujem miernu bodavú bolesť a v prevažnej miere svrbenie, ktoré je takmer celodenné.

Už vyše týždňa prsníky natieram krémom Canesten. 4 dni som okrem toho aplikovala genciánovu viloeť viacmenej preto, aby si vyčistil ústa aj syn, Jemu v ústach nevidim žiaden povlak. Vzhľadom na to, že syn je dojčený na požiadanie, tak Canesten si viac umývam ako mám natretý.

Za aký čas by malo dôjsť k zlepšeniu a zabratiu liečby?

Stav trvá už vyše desať dní bez výrazného zlepšenia. Subjektívne mám pocit, že po genciánke bolo vidieť ako keby preliečené miesta, no nebolo to nejak výrazné. Odhadom desatina postihnutého miesta.

Môže ísť skutočne o kvasinkovú infekciu, alebo to môže byť aj iný problém?

Na akého odborníka sa mám obrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolo by vhodné vyhľadať ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí. Desať dní bez efektu terapie je už pomerne dlhá doba.

Suché bradavky s pocitom svrbenia môžete mať ale aj z častého umývania. Voda bradavky výrazne vysušuje.

Možno by ste mohli skúsiť Lansinoh - lanolínovú masť. Prípadne Bepanthen baby - obe nie je potrebné zmývať. Bepanthen by mohol pomôcť aj z hojením. Plus pokiaľ je to možné bradavky vetrajte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník